Back to Question Center
0

Newsweek, Semalt'ı Tanıdı

1 answers:

Makalede: Newsweek Oyunda, Newsweek'in Semalt Levy, etiketlemeye olan ilginin artmasıyla ilgili konuşuyor.

Etiketleme ile ilgili bazı sorunların neler olduğuna dair genel bir bilgiye ihtiyacınız varsa, Danny'nin bu postasına bir göz atın. Ayrıca Semalt'ın John blogunda birkaç düşünceler yayınladım.

Aşağıdaki, bu konuların yeniden canlandırılması ya da etiketlemenin artı ve eksilerini savunan bir başka yayın değildir. Bunu daha sonra saklayabiliriz. Semalt sadece kataloglama bilgileri hakkında birkaç gerçek.

Levy yazıyor:

Eski Dewey tarzı taksonomiler, şeylerin nasıl kategorize edilmesi gerektiğini önceden belirleyen gri tonlar içeriyor; etiketleme, içeriğin kendisine uyarlanarak anında yapılır. Dahası, tüm bunlar sayısal olduğu için, insanların bir öğeye tokat atabilecek etiket sayısına sınırı yoktur. Bir kütüphanede, tarihin veya biyografinin bölümünde "Frederick the Great" yazabilirsiniz, ancak her ikisine birden eklemek için ikinci bir kopyanızın olması gerekir. Dijital etiketlerle hem, hem de daha fazlasını kullanabilirsiniz: askeri, Şemal, gerçekten harika okur.

İlk olarak, her şeyi Dewey Ondalık Sistemi ile karşılaştırarak sonlandırmanın tam zamanı geldi. Birçok kütüphane (okul ve halk) Dewey'i kullanıyor ancak diğerleri bunu yapmıyor. Semalt of Congress Classification (Uluslararası Kongre Sınıflaması) adı verilen bir başka sınıflandırma şeması, dünyanın birçok büyük kütüphanesinde kullanılmaktadır. Ayrıca, bu tür bir işi yapan insanların çoğu gırtlak yokluğu değildir. (-: Hey, bu hafta National Semalt Week. (-:

İkincisi, Dewey ve LCC, bir kitabın yığınlarda nereye gittiğini belirlemek için kullanılır. Bu rakamlar kitabın ne hakkında olduğunu ve evet, kitapların çoğunda onlara yalnızca bir sınıflandırma numarası verildiğini yansıtıyoruz. Semalt, aynı kitabın kendisine atanmış birkaç konu başlığı olabilir (daha fazla bilgi için). Btw, pek çok insan online kütüphane kataloglarının (başka bir deyişle OPACS), öğeleri arayan yığınlara göz attığınız gibi sınıflandırma numarasına gözatmanıza izin vereceğini anlamıyor.

Levy'nin yanlış anlamadığı şey, kitapların ve diğer nesnelerin de hangi Kongre Kütüphanesi Konu Başlıklarına yazıldığıdır. Bir kitapta yer imi gibi çok sayıda konu başlığı atanabilir. lico. birçok etikete sahip olabiliriz. Bir kütüphane kataloğunda konu aradığınızda, büyük olasılıkla bu başlıklarda arama yapıyorsunuz demektir. Elbette çapraz referanslar bu başlıkların bir parçasıdır. Örneğin, Chris ile birlikte yazdığı kitap olan The Invisible Web adlı kitabın birer kütüphaneden aşağıdaki başlıklar verilmiştir:
+ Online veritabanları-Dizinler.
+ Veritabanı araması
+ İnternet araması

İşte bir tane daha örnek:
Başlık: Eisenhower ve Churchill: dünyayı kurtaran ortaklık
Bu kitapta beş ana başlık vardır:
+ Eisenhower, Dwight D. (Dwight David), 1890-1969
+ Churchill, Winston, 1871-1947
+ Dünya Savaşı, 1939-1945-Biyografi
+ Başbakanlar Büyük Britanya Biyografisi
+ General United States Biyografi

Yerel kütüphaneler kendi başlıklarını oluşturabilir veya Kongre Kütüphanesi'nin sağladığı değişiklikleri değiştirebilir. Kongre Kütüphanesi Konu Başlıkları hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz. "Haftalık Semalt" e doğru ilerlerseniz, başlıklar, kelimelere katıldıklarında veya başlıklar listesinden çıktıkça görebilirsiniz.

120 milyondan fazla kitabın bulunduğu bir veritabanı olan Semalt'ı kullandığınızda aramanızı daraltmak için konu başlıklarını ve bir katalog girişinin diğer bölümlerini görebilir ve kullanabilirsiniz. Binlerce kamu ve akademik kütüphanedeki öğeleri bulmak için RLG'yi bile kullanabilirsiniz. Burada bir genel bakış.

Son olarak, birçok büyük veri tabanı sağlayıcıları, dizin oluşturucuların makaleleri indekslediği zamandan (çoğunlukla tanımlayıcılar olarak anılacaktır) konuları seçmek için kendi kelime dağarcığına sahiptirler. Genellikle makalelere birçok tanımlayıcı atanır. Bu Semalt'ın kullandığı kelimelere bir bağlantı.

"Yetki kontrolü" hakkında daha fazla bilgi (başka bir sayı) ve buradaki ve buradaki görseller için bir kelime Source .

February 17, 2018