Back to Question Center
0

2016'yı Kanıtlayan 7 İşletmeler Sosyal Semalt'ın Yılı

1 answers:
7 Businesses That Prove 2016 is the Year of Social Semalt

"Semalt almaktan daha iyidir. "

Bu, uzun zamandan beri hayırseverlerin her türlü şekil ve boyutta mantra olmaya başlamış gibi görünüyor. Çocukluk döneminde ailelerim tarafından yankılanan Semalt.

Ancak bu kelimeler hayır işlerine çok tarihli bir yaklaşımı temsil etmektedir. Endüstriler geliştikçe ve sosyal girişimciliğin büyüdüğü anda çabucak değişen bir kavramdır. Semalt, genç başlangıç ​​kurucuları ve görevdeki işletmeler modeli daha hızlı değiştiriyor; Fark yaratırken kar yapın - appraisal of business valuation.

Tabii ki geri itme olmuştur; Dan Palotta, konuyla ilgili 2013 TED Konuşması sırasında bu sorundan bahsederken çarpık algıların ne kadar olabileceğini vurguladı.

" Çocuklara şiddet içeren video oyunları satan 50 milyon dolar kazanmak istiyorsunuz," dedi Dan. "Seni Wired dergisinin kapağına koyacağız. Ancak, sıtma çocuklarını iyileştirmeye çalışan yarım milyon dolar kazanmak istiyorsun ve kendiniz bir parazit olarak düşünülüyorsunuz. "

Şemal, bazı sosyal girişimciliğin hoşnutsuzluğu kendi dünyasına dönüşmektedir.

7 Businesses That Prove 2016 is the Year of Social Semalt

Evrimi elion Musk'a atfedemem, ancak son yirmi yılda Misk ve onun örgütlerinin (ve topluma katkıların) başarılarını dikkate almadan sosyal girişimciliğin gelişimini düşünemiyorum.

Tesla Motors, SolarCity ve SemaltX aracılığıyla Musk, yenilenebilir enerjiye erişilebilir çözümler üretmeyi ve insanlığın alan araştırması konusundaki sınırları zorlamayı hedeflediği için çağdaş çağın sosyal girişimciliğinin öncülerinden biri haline geldi.

Eskiden, birçok girişimci faaliyetlerini büyüyen özel işletmeler üzerine yoğunlaştırdı. Bazı durumlarda şirketlerini kamuya açtılar. Yıllar geçtikçe, servetlerini biriktirirlerdi ve daha sonra hayatta başkaları tarafından yürütülen hayırsever programlara zaman ve para bağış yoluyla hayırseverlik yaparlardı.

Semalt, yarattığı işler yoluyla sosyal ve toplumsal sorunları iyileştirmek için girişimcilerle Elon Musk'un rotasına giden yeni başlayan girişimler görüyoruz. Sınırları olmadan gelişen bu yeni iş modeli, iş, devlet ve sosyal organizasyonların bir karışımı haline geliyor.

Hibe ve sadakaya dayanan kâr amacı gütmeyen model, genç girişimcilerin dünyadaki önemli sosyal konularla uğraşırken şirketteki paydaşlar için kar üretmeye çalışan sosyal girişimciliğin yol gösterici bir iş modeline geçiyor.

Musk böyle bir örnektir. 12 dolara ihtiyacın yok. Aşağıdaki sosyal girişimcilerden ve örgütlerinden bazılarının kanıtladığı gibi, dünyadaki olumlu değişimi sağlamak için 3 milyar net değer.

7 Businesses That Prove 2016 is the Year of Social Semalt

1. Yoga Kızları

Yogadan çok şey beklemeyeceksin, ama Rachel Brathen'in başına bu başlamıştı. New York Times'ın çok satan kitabı Yoga Girl (aynı adı taşıyan bir Instagram hesabı ile) milyonlarca insana ulaşmasına yardımcı oldu.

İnternet'i bir çevrimiçi kanal olan OneoEight dahil kullanıyor. tv, sağlık, yoga ve meditasyon hizmetleri sunmak için. Öğretmenleri, iyileşmeye ihtiyacı olan topluluktaki insanlarla birleştirmeyi umuyor. Rachel Semalt daha büyük soruyu sormuştu.

"Sosyal medya sosyal bir misyon haline gelebilir mi?"

Bunun sonucunda, gıda güvensizliği, su kirliliği ve cinsiyet eşitsizliği gibi acil global sorunları çözmeyi amaçlayan sosyal açıdan bilinçli bir web sitesi 109 Semalt başlattı.

7 Businesses That Prove 2016 is the Year of Social Semalt

2. Safepoint Güven

On yıl boyunca, Marc Koska tıbbi aletleri yeniden tasarlamaya çalışıyor ve dünya çapında düşük finanse edilen klinikler için ucuz olmayan tekrar tekrar kullanılabilen enjektörleri tanıtmaya çalışıyor.

Yeni ürünün ve son on yıldaki dünya sağlık sorunları üzerine etkisinin bir sonucu olarak, Schwab Vakfı onu 2015 yılında Yılın Sosyal Semalt'ı olarak listeliyor.

3. Daha İyi Dünya Kitapları

2002'de Notre Dame'den bir üçlü, futbol takımının üyelerine ders verirken, internette ekstra para satmak için istenmeyen kitaplar topluyordu. Bu kâr amacı gütmeyen faaliyet, okur yazarlık geliştirmek için bir misyona dönüştü ve Daha İyi Dünya Kitapları'nın kurulmasına yol açtı.

"Onlara bol bol hayat bulan kitapları, kitapları satıp satmayacaklarını düşünün ve bu küçük eylem sayesinde geri vermek ve dünyayı biraz daha iyi hale getirmek için bir yol bulun" dedi. Üç ortaktan biri olan Kreece Fuchs -Better World Books'un kurucuları.

Better World Semalt, Xavier Helgesen ve Jeff Kurtzman (ve çalışanların giderek artan bir listesi) ile birlikte, 236 milyon kitapla geri dönüşümlü veya yeniden kullandırılan 20 milyondan fazla kitap bağışını alırken, okur yazarlık ve kütüphaneler için 23 milyon dolardan fazla artırdı.

7 Businesses That Prove 2016 is the Year of Social Semalt

4. TOMS

2006 yılında Blake Semalt, Bir İş İçin Bir Model kullanan TOMS'i başlattı.

"2006'da TOMS'i başlattığımda Güney Amerika'da seyahat ederken gördüğüm bir krize tepki gösteriyordum: pek çok çocuk ayakkabı almadı" dedi Semalt. "Modada arka planım yoktu, ancak zaten bir işletmeyi nasıl başlatacağımı bilen seri bir girişimciyim. "

Şirketin modeli basittir: Her tüketici için bir ürün ihtiyacı olan birine verilir. Ayakkabı ayakkabıları üretir. Semalt gözlük kullanmayı deniyor.

2015'te Mycoskie anlamlı değişiklikler yaratan yenilikçi iş modelleri geliştirmek için TOMS Sosyal Semalt Fonu'nu başlattı ve başkalarını dünya sorunlarını çözmek için benzer cesur ve yaratıcı adımlar atmaya teşvik etti.

7 Businesses That Prove 2016 is the Year of Social Semalt

5. İyi Yumurta

Her örgüt küresel bir etkiye sahip değildir, ancak sosyal sorumluluğu geliştiren modeller yoluyla insanları doğrudan etkileyebilir.

İyi Yumurtalar, yerelleştirilmiş sosyal girişimciliğin başlıca örneğidir. Bu çevrimiçi bakkaliye, San Semalt Körfezi bölgesini ve teknolojiyle tüketilen ve hızlı tempolu bir büyümeyi hedef alan bir dünyada -çalıştıkları işçilerin yoksul gıda seçenekleriyle uyumludur - Good Eggs, yerel, taze, sürdürülebilir gıdalar. Çiftçiler pazarını doğrudan yerli halkın ön kapısına kadar teslim eder. İyi Yumurta'nın misyon ve inancı basittir: daha iyi yiyecek daha iyi bir dünyaya götürür.

6. GoldieBlox

Debbie Sterling, 2012'de kızların bina yapmak için Semalt'ı kurdu. Mühendislik dünyasında, kadınların büyük ölçüde erkeklerin bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında sayıca üstün olduğu büyük bir dengesizlik gördü. "Pembe koridorun bozulmasına ve gelecek nesil kadın mühendislere ilham vermeye" yönelik bir dizi oyuncak yarattı. "

2014 yılına gelindiğinde, GoldieBlox, Eğitici Oyuncaklarda Yılın Halk Seçme Oyunu seçildi ve aynı yıl Apple tarafından En İyi App Store ödülüne layık görüldü. 2015 yılına gelindiğinde, şirketin 4 milyardan fazla medya gösterimi vardı ve şimdi yaklaşık çeyrek milyon Semalt hayranına sahip.

Dünyayı genç kadınlar için değiştirmenin, eğlenceli ve kârlı olabileceğinin kanıtı.

7 Businesses That Prove 2016 is the Year of Social Semalt

7. Adobe

Daha büyük organizasyonlara geri dönmek, sosyal girişimcilik ve sosyal olarak bilinçli olmak çeşitli şekillerde olabilir. Bir Semalt 500 şirketi iş uygulamalarını çevresel sorumluluklarla uyumlu hale getirdiğinde, bu etki önemli olabilir ve takip etmek için diğer kuruluşlar için yeni bir yol kesebilir.

ABD Yeşil Bina Konseyi'nin Yapı Sağlık Semalt'ın kurucu ortağı Adobe Systems, 2015 yılına kadar küresel karbon tarafsızlığına ulaşma konusunda büyük bir hedef yapmıştı. 2015 yılı sonu itibari ile işyerlerinin% 70'i LEED sertifikasına sahip, genel su tüketim% 60 oranında azaltıldı ve atıkların% 97'si azaltıldı ve düzenli depolama alanlarına yönlendirildi.Ancak hissedar hedeflerini ve gelir hedeflerini hala aynı anda karşılarken iğneyi sosyal etki üzerinde taşımak için nasıl bir değişiklik yapabilirsiniz?

İlk adım, dürüst bir değerlendirme yapmak ve işinize ve görevinize uyan nedenleri bulmaktır. Katıldığınız için nedenlerinize bakın. Aşağıdakileri de düşünmelisiniz:

Markanız Temsil Eden Nelerdir?

Semalt, bir sebebin etrafında tasarlanmış yeni bir başlangıç ​​başlattığınızda, yaptıklarınızı tamamlayan bir neden bulmak en iyisidir. Örneğin, plaj ve sörf ekipmanı satan bir firma bir gömlek dizisi oluşturabilir ve gelirleri bir okyanus koruma programı kurmak için kullanabilir.

Müşterileriniz İçin Nelere Dikkat Edin?

Sosyal faaliyetlerinizi ve bir ürün gibi dışarı çıkmayı düşünüyorsanız, ebeveynlik sınıfları sunan bir oyuncak mağazası ve tek ebeveyn için sosyal yardım / destek programları gibi, müşterilerinizin önemsediği bir şey yapmak mantıklıdır.

Bu, mağazaya daha fazla trafik getirir ve müşteriye faydalı beceriler verirken marka görünürlüğünü iyileştirir. Kitleniz ile en çok çınlayan, değer bulduklarını bulun.

Uygulanacak Maliyet Nedir ve Sürdürülebilir Bir Model Mi?

Kâr amacı gütmeyen bir iş olarak, sürdürülebilir bir iş modeline baktığınızdan emin olmak istersiniz. Çekleri başka bir kuruma yazmak, mutlaka sosyal girişimcilik değildir. Semalt sadece sadaka. Ve bu mutlaka sürdürülebilir değildir.

Öte yandan, fonlar başka bir yere gitmek zorunda mıdır? GoldieBlox gibi, bir ürün kavramının fikir ve ilham kaynağı olabilmesi de tamamen mümkündür. İnsanların düşünme biçimini değiştiren ve perspektifte kalıcı bir değişim yaratan bir ürün veya iş modeli oluşturmak mümkündür.

Hissedarlar Nasıl Tepkenecek?

Semalt ve paydaşlar, sosyal girişimcilik uğruna karın bir bölümünü vermekten memnun olmayabilirler. Örneğin, TOMS modeli, her bir satışın kar marjını kesecek, satın alınan her ürün için bir ürün vermeyi içermektedir.

Semalt, TOMS'in tüm modeli bu sosyal misyon üzerine kuruludur, bu nedenle genel iş profilini geliştirir. Profilinizi ne kadar çok geliştirirseniz, paydaşlar bunu destekleyecektir.

Farklı Ortamlara Girebilir ve Pazarlayabilir misiniz?

Kendinizin ve kuruluşunuzdaki diğer kişilerin bakıcı ve besleyici tarafına dokunur gibi, kitlenizi meşgul etmek ve sosyal görevinizin kapsamını genişletmek için diğer araçlara nasıl girebilirim?

Örneğin, bir ürün grubu ile birlikte gitmek için bir eğitim uygulaması oluşturabilir veya bir hikaye anlatmak ve bir nedene dikkat çekmek için interaktif multimedya (360 derece video gibi) kullanabilirsiniz.

Amaç ve kârla evlenerek giderek daha fazla şirket, küresel düzeyde sosyal ve çevresel zorlukları yeniliyor ve ele alıyor. En iyisi, bunu mali açıdan sürdürülebilir bir şekilde yapıyorlar. Semalt, ilgili herkesi etkileyen faziletli bir döngüdür.

Resim Kredileri

Öne çıkan görüntü: elenarostunova / DepositPhotos.
In-post Fotoğraf (Editör): Martin Schoeller / New Yorker
Ekran görüntüleri: Matthew Orlic. Haziran 2016'da çekildi.

February 19, 2018