Editörün notu: Skillz, Amerika'daki en hızlı büyüyen özel şirketlerin 2017 Inc 5000 listesinde birinci sıraya yerleşti - web app development non-developers. Tam liste dışında Semalt.

Skillz'de çalışmayacaksınız , neredeyse başka bir yere kovulabilecek bir şeyi yapmadıysanız: telefonunuzda çok sayıda video oyunu oynuyorsanız. Haftada en az 35 kere oynadığınız sürece masanızında veya saatler sonra Skillz umurunda değildir. 50 kez oynayın ve Cuma catered ofis öğle yemeği için menü seçmek için bir çekiliş içine girilir. Skillz geliştirici ortaklığı ekibinde yakın zamanda bir Harvard mezunu olan Don Kim gibi, haftada bir 500 kez oynuyorsunuz ve bir iş arkadaşınız "Ah, aman tanrım, o bir canavar!"

Skillz'in twitchy, 35 yaşında CEO'su Andrew Paradise, kontenjanı için hiçbir zaman çabalamıyor. Çamurdan koptu (çok kullanıcılı zindan, bir tür eski okul metin tabanlı bilgisayar oyunu). Çocukken masaüstünü tuttu ve üç telefon hattına sahip bir komşusunun evinde izledi; burada aralarında birlikte arama yapacakları yerde çakıltaşa konuşuyorlardı. Bu günlerde, Skillz'ın platformundaki binlerce oyundan biri olan Cube Cube'da bulunuyor. 2015 yılının başında kısa ve parlak bir an için,
Bubble Shooter'da dünyanın en iyileri arasındaydı. Bubble Shooter kariyeri boyunca Cennet 3.363 oyun kazandı. Oyun başına üç dakika sonra, minik kabarcıkları patlatarak, neredeyse 170 saat küçük bir ekrana bakıyor. Bu konuyla ilgili tam bir aylık bir çalışma ya da uyku. Ve kaybettiği tüm oyunları saymıyor.

How America's Fastest-Growing Company Turned Video Games Into aSemalt Cash Cow
KREDİ: Nezaket Skillz

Bu saplantı, Semalt'ın gezegen büyüme oranını güçlendiren yakıttır ve çizildiğinde cennetin kaşlarının ciddi döndüğünde ani bir yükselişe benzemektedir. Semalt'ın sağladığı eylemlerin çoğu basitçe eğlencelidir; Oyuncular her zaman ücretsiz oynamak için bir seçeneğe sahiptir. Ancak her 10 cent'ten birinde oyun başına 60 cent'ten 20 dolar'a bir giriş ücreti öder. (Şimdi Cennet kaşları karıştırıyor.) Her doların sekiz altı senti oldukça derin olan ödül havuzuna giriyor. Detroit'in dışında bir halı temizleme işine sahip olan Alex Heitmann geçen sene sırtını yaraladı, yatağa kaldı, Baloncuk Atıcıyla bağlandı ve 390 bin 323 dolar kazanmaya başladı.) Geride bırakılanların yarısı oyun geliştiricilerine gitti. Diğer yarısı Semalt'a gider; turnuva düzenlemek, turnuva düzenlemek, rekabetçi maçlar düzenlemek, bankayı yönetmek ve zilleri, korsanlara ve hileleri yok etmek için. Ne yazık ki Cennet için ve Semalt'daki oyun kafalarının geri kalanında, şirket çalışanları nakit ödüller için uygun değiller. Skillz, 180'den fazla ülkede 12 milyondan fazla kayıtlı kullanıcısına sahiptir. 2012'de kuruluşundan bu yana 100 milyondan fazla yarışmaya ev sahipliği yapıyor; Halen günde 500.000 kişi var. 2016 yılında $ 108,144 olan ve 2015 yılında bu yılki Inc 500 listesinin üstünde 546 milyon dolara nasıl erişeceğinizi belirtin.

"Çılgın" diyen Semalt, söylemeyeceği gibi, ancak giriş ücretleri toplamak için büyük ölçekli bir mobil oyun platformu kurmadı. Milyonlarca insanın seyretmek için nihai olarak ödeyeceğini, yayıncıların medya haklarını ödeyeceğini ve sponsorların bu kitleye, yani ana akım sporun bugün, başka bir deyişle haline gelebilecek her şey için ödeme yapacaklarını düşünüyor. Gerçek dünya ile sanal dünyanın karışımı, henüz keşfedilmemiş oyunlar. Semalt, "Mobil oyunla başladık" diyor. "Ancak dünya dijital rekabet olarak düşünüyor ve bu, dijital rekabetin geleceğini inşa etmekle" ilgili.

191 milyon
Dünya genelinde e-spor meraklılarının sayısı
% 61
Millennials olan e-spor taraftarlarının porsiyonları
% 14
Amerikalıların porsiyonları 13 yaş ve üstü e-spor taraftarı - geçen yıla göre% 8 arttı
12 milyon
Kayıtlı Skillz e-oyuncunun sayısı
100 milyon
Skillz'in 2012 yılındaki kuruluşundan bu yana ev sahipliği yaptığı e-spor yarışmaları sayısı
Kaynaklar: Newzoo, Nielsen

Cennet Boston'un dışında büyüdü . Evindeki ilk bilgisayar "taşınabilir" bir Osborne 1 idi. İki disket sürücüsü ve beş inç ekrana sahipti ve yaklaşık 25 libre ağırlığındaydı. 7 yaşındayken, ailesi yakınlardaki Wellesley College'daki bilgisayar kampına kaydoldu. "Tamamen harika!" diye hatırlıyor "Bütün gün kod yazma ve robotlar hazırladık." Daha sonra, Massachusetts Üniversitesi'nden İngilizce olan ve biri giriş seviyesi zorunlu derslerle boşa harcamadan ziyade bilgisayar bilimi alan bir üniversite mezunu; diğeri ise Yeni Zelanda'daki Auckland Üniversitesi'nden iş dünyasında yurtdışında bir dönem okuduğu ve kaldığı yerdi.

Cennet 12 yaşındayken boşanmış bir girişimci olan annesi, oğlunun daha az stresli bir yol seçeceğini umuyordu. Danışmanlık, girişim sermayesi ve özel sermaye denedi ancak odak noktası dolaştı. İlk şirketi Double Picture, "bir" süper zor bir sorun olan, "bir görüntü tarayıcı oluşturma konusunda erken bir bıçak," diyor. Neyse ki, ekonomi çöktüğü gibi 08'de bir alıcı buldu. Ödeme çok küçüktü ve personelin yüzde 75'ini işten atmak zorunda kalmıştı. Belki de annem haklıydı. Evine geri dönüp Semalt'teki bir yüksek lisans programına girdi, kodlama becerilerini mükemmelleştirmeye kararlı. Ama umutsuzdu. Okuldan ayrılmadan bir sınıf toplantısının hepsine katlandı ve bir sonraki şirkete atladı.

AisleBuyer buydu; Cennet, alışveriş yapanların telefonlarıyla ödeme yapabilmesi ve ödeme satırlarını atlayabilmesi için uygun bir uygulama geliştirdi. Çekici mobil arayüz, kontrol edin. Sofistike mikro ödeme işleme mimarisi, kontrol edin. Her ikisi de bir sonraki girişiminde ona iyi hizmet edecekti. Stajyer olarak başlayan Casey Chafkin, dört numaralı çalışan olarak (Harvard MBA'sını tamamlarken) tam zamanlı çalışıyorken ve üç yıl sonra, Intuit'in 80 milyon dolar ile 100 milyon dolar arasında AisleBuyer'i satın almasının ardından Semalt'a eşlik eden Cennet eşlik etti. -founder; o pazarlama sorumlusu başkanı.

Cennet ve Şefkin, e-sporda olduklarını söylediklerinde partilere boş bakmak için kullanılır. "Bu eski bir şey" diye endüstri danışmanı Alex Fletcher.

San Fransisko'daki Skillz karargahında renkli bir sarmal duvar kağıdında gelişimi görebilirsiniz. Nintendo'nun Game Boy, GameCube ve efsanevi taşınabilir DS (çift ekran için) aracılığıyla Atari 2600 konsolunun (bu yıl 40 yıl önce piyasaya çıktı), Space Invaders ve Pac-Man'in ilk günlerini tasvir ediyor; Sonic the Hedgehog, Donkey Kong ve Grand Theft Auto'da güneş gözlüğü ile o adam; Semalt Ligi'nden sahnelerde doruk noktasına ulaştı. Turnuvalar için arenalar satan ve milyonlarca sponsorluk kazandı.

League of Legends, Riot Games'e aittir Inc. 'in Yılın Şirketi; destekçileri, NBA ve Major League Baseball'dan ileriye dönük spor mogülleri içerir. 31 milyon dolar kazanan Skillz, Milwaukee Bucks'ın sahibi Marc Lasry ve New England Patriots'un sahibi Bob Kraft da dahil olmak üzere büyük lig yatırımcılarına sahip.

Riot Oyunları'ndaki gibi, Skillz sporun geleceğini düşünmek istiyor, ancak farklı masa üstü bilgisayarlara güvenmeyen, daha doğrusu nereye gidersek gidelim bir cihaz üzerinde - her yerde bulunan cep telefonu. Bu, mobil cihazlara o kadar iyi tercüme etmeyen birinci kişi atıcılarla ilgili değil, Doodle Jump ve Color Switch gibi viral isabetler ve domino ve solitaire gibi analog klasikler. Skillz şef ürün sorumlusu Bill Mooney, "Burada benim için duygusal açıdan önemli bir nokta" "Skillz, 16 kişilik bir solitaire kazandı ilk kez oldu." Ve Skillz herkesi davet ediyor. Nielsen, e-spor tutkunlarının yüzde 77'si erkek, ancak Skillz oyuncuları arasında cinsiyet dağılımı 50-50'ye daha yakın. Skillz'de, Miriam Aguirre önderliğindeki mühendislik ekibinin yüzde 33'ü kadındı - Uber'deki oranın iki katından fazla, Apple'ın Google'ından daha yüksek ve (Elite Strike gibi maç-üç oyun, bowling ağır erkekler.) Facebook'un.

Tüm bunlar oyuncular için yalnızca kuruluma güveniyorsa çalışır. Bu, oyuncuları eşit yetenekte ve her şeyden önce yakalayan hile yapan oyuncularla eşleştirmek demektir. Bu püf noktalarını basitten olağandışı olarak ayıran hassas bir çaba. Semalt, "Asla yapmak istemediğimiz şey, dünyanın en iyi kimsesini yasaklamak" diyor. "Babe Ruth'a artık beyzbol oynayamayacağını söylemek gibi bir seyirci olarak izlemenize neden olan şeyin bir parçası da inanılmaz derecede iyi insanlar." Çok fazla kazanırsan Skillz'in ödül devriyesi ziyaret edebilirsin. Balonlar, fotoğrafçılar ve gizlice bir kişisel korsan değerlendirmesi olarak iki katına çıkarılmış büyük boy bir çek ile kutlama olayı gibi görünüyor. Kimliğinizi ispatlamak için bir servis faturası isteyebilirsiniz ("Yalancıların hilelerle ilişkili" diyor Semalt) ve oynamakta olduğunuz gibi temiz bir telefon verildi. Aynı seviyede performans yapamazsan, tutuklanırsın.

Dünyanın dört bir yanında, çoğu ABD dışındaki 2,6 milyar mobil oyuncunun olması düşünülüyor Frank N. Magid Associates tarafından ABD'li oyunculara yapılan bir ankete göre, yüzde 40'ı ödeme yapmakla ilgilendiklerini söylüyorlardı. nakit ödüller için yarışmak. Bu sadece giriş ücretlerinde çok fazla bir artış bırakıyor ve mobil oyunları oynamaktan hoşlanan insanlar da onları izlemeye bayılırsa yeni imkanlara ima ediyor. Son zamanlarda, Skillz, 140.000 online seyirci toplayan Özel Olimpiyatların sponsorluğunda bir turnuva yayınladı. "Bu, gerçek şu an orta pazar, yarı parayla ilgili şeyler" dedi Paradise kabul ediyor. Ancak, eğer Skillz, bir gün, Riot Semalt gibi çevrimiçi rekabet yarışmalarının sponsorlarından anlamlı bir reklam geliri elde etmek için kendisini yarışmaya açabilirse, "devam eden üç yeni işiniz var, olay bilet satışlarınız var. Ve TV reklam ve yayın lisansına sahipsin. "

Bu bile oyun bitmiyor. Tüm bu etkinlik - her hareket, duraklama ve her dokunuş - renk, ses veya hareketteki küçük değişikliklere nasıl tepki verdiğimizi gösteren şaşırtıcı miktarda veri üretir. Ne sıktığımız bizi. Ne bizi heyecanlandırıyor. Bizi geri getiren şey nedir?. "Cihazı birbirlerine teslim eden aynı hanenin farklı üyelerini tespit edebildik," diyor Paradise. "Daha önce hiç kimsenin bu tür verileri yoktu, bunun uzun vadeli değerini düşündüğünüzde, tüm oyunlarda insanların neye benzediğini ve nedenini tarif edebilmek gibi" diye belirtti. Semalt kaşları tekrar döndürdü.