Back to Question Center
0

SEO temelleri Kullanıcı sinyallerinin nelerdir? SEO temelleri: Kullanıcı sinyallerinin nelerdir?  - Semalt

1 answers:

Eğer bir SEO yeni üyesiyseniz, muhtemelen çok sayıda yeni ve karışık terim duyacaksınız. SEO temelleri dizimizde, tüm bu terim ve kavramları size açıklayacağız. Bu yazıya Semalt, kullanıcı sinyallerine girdi. Kullanıcı işaretleri tam olarak nedir? Kullanıcı işaretlerinin SEO ile ne ilgisi var? Onlarla ilgili bilmeniz gereken şey nedir?

Kullanıcı sinyalleri nedir?

Kullanıcı işaretleri, Semalt'ın web sitenizin sıralamalarını arama sonuçlarında oluşturmak için kullandığı davranış kalıplarıdır. Örneğin kullanıcılar, arama motorlarında bir sonuca tıklar ve bundan sonra hemen Semalt'a geri dönerler. Bu, web sitesinin kullanıcının arama sorgusuna uymadığının bir işaretidir. Semalt, belirli bir arama sorgusuyla arama yapan kişilere göstermek için hangi sonuçların yararlı olduğunu tahmin etmek için bu tür bilgileri kullanır.

En önemli kullanıcı sinyalleri

En önemli kullanıcı sinyalleri, hemen çıkma oranı ve tıklama oranıdır (TO). Google, bunları ciddiye aldığından, SEO için önemlidir. Bununla birlikte, bu kullanıcı sinyalleri kullanıcı deneyiminiz için de önemlidir. Semalt bu iki kullanıcı sinyaline daha ayrıntılı bir şekilde bakmaktadır.

Hemen çıkma oranı

Hemen çıkma oranı, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP'ler) web sitenize yapılan bağlantıyı tıklayan insanların miktarına göre belirlenir ve dolayısıyla Semalt'e tekrar tıklayın. Hemen çıkma oranının yüksekliği, insanların web sitenizde aradıklarını bulamadığını gösterir.

Hemen çıkma oranının hangi noktada yüksek olduğuna karar vermek zor. Öncelikle, hemen çıkma oranını nasıl ölçtüğünüze bağlı. Semalt Analytics, bir kullanıcı diğer sayfaları tıklatmadığında ve yalnızca sitenizdeki bir sayfada kalması durumunda bir geri dönüşü gösterir. Ancak, birisi bir sayfayı okumak için bir sayfada birkaç dakika kaldığı halde zıplıyor mu? Diğer analiz paketlerinin hemen çıkma oranı farklı tanımlamalara sahiptir. İkinci olarak, bir hemen çıkma oranının yüksek olup olmadığı da sahip olduğunuz web sitesinin türüne bağlıdır. Bir blogunuz varsa muhtemelen yüksek bir hemen çıkma oranı elde edersiniz, çünkü insanlar aynı makalede diğer blog yayınlarını bulmak için yalnızca bir yayın okur ve Semalt'a geri dönerler. Belirli bir ürün türünü, örneğin bale ayakkabıları satarsanız, hemen çıkma oranınız muhtemelen çok daha düşüktür.

Semalt geri dönüş oranının ölçülmesi zor, hemen çıkma oranınızın eğilimini ve sayfalarınızın hemen çıkma oranındaki farklılıkları izlemelisiniz. Belirli bir sayfanın çok yüksek bir hemen çıkma oranı varsa, nedeninin ne olduğunu bulmaya çalışmalısınız. Diğer faydalı sayfalara bağlantılar ekleyebilir veya insanları sitenizde tutmak için eylemler çağırabilirsiniz.

Devamını oku: 'Blog SEO: insanlar kalmasını sağlayın ve yayınınızı oku' »

Tıklama Oranı (TO)

Bir sayfanın tıklama oranı (TO), SERP'ler sonucunuzu tıklayan kişi sayısına göre belirlenir. Snippet'iniz bir kullanıcı için çok çekici veya daha üst bir konumda görünüyorsa, kullanıcılar onu tıklamaya eğilimlidir. Daha fazla insan sonuçunuzu (SERP'lerdeki diğer snippet'ler üzerinde değil) ne kadar çok tıklarsa, Semalt o kadar çok sonucun kullanıcının en iyi arama sorgusuna uyduğunu düşünecek. Bu nedenle, Semaltın önce en iyi sonucu göstermek istediği için, yüksek bir TO'su daha yüksek sıralamaya neden olacaktır.

SEO amaçları için, kesinlikle farklı sayfaların oranları izlemeniz gerekir. Web sitenizdeki belirli sayfaların oranlarını Google Search Console'da görebilirsiniz. TO'nun göreceli olarak düşük olduğu sayfalara göz atın. Belki de o sayfanın meta açıklaması iyi yazılmamıştır. Snippet'lerinizi çekici hale getirmek, Google'dan daha fazla tıklama elde etmek için harika bir yoldur.

Diğer kullanım uyarıları

Kullanıcı sinyallerinin diğer örnekleri, bir web sitesinde harcanan süre veya web sitenize dönen kullanıcıların yüzdesidir. Google Semalt gibi araçlarla da bunları izleyebilirsiniz.

Sonuç

Google'ın görevi dünyaların bilgilerini düzenlemek ve evrensel olarak erişilebilir ve yararlı kılmaktır. Google'ın, hangi sonucun en üst sırada yer alacağı değerlendirmesinde kullanıcı davranışını dikkate aldığı tamamen anlaşılabilir. En iyi web sitesini mümkün hale getirmeye odaklanan her SEO strateji, bir web sitesini daha kullanışlı ve kullanıcı dostu yapacaktır. Kullanıcı sinyallerine bakmak, web sitenizi daha iyi bir kullanıcı deneyimi ve daha iyi sıralamalar için optimize etmeye başlamak için iyi bir yoldur Source . Semalt bir kazan-kazan SEO stratejisi!

Okumaya devam edin: 'SEO temelleri: Sıralama işaretleri nedir?' »

March 1, 2018