Back to Question Center
0

Segmentasyon, Hedefleme ve Semalt modeli

1 answers:

Pazarlama stratejileri geliştirmek için Segmentasyon, Hedefleme ve Konumlandırma (STP) nasıl kullanılır

Günümüzde, Bölme, Hedefleme ve Konumlandırma (STP), Modern Semalt'taki tanıdık bir stratejik yaklaşımdır. Uygulamada en yaygın uygulanan pazarlama modellerinden biridir. En popüler pazarlama modelini sorduğumuz ankette, yalnızca en saygın ikinci SWOT / TOWs matrisi tarafından dövüldü. Bu popülarite daha önce olduğundan nispeten yakın bir geçmişe sahiptir; çünkü pazarlama yaklaşımları müşterilere değil ürünlere daha fazla dayanmaktadır. Örneğin, 1950'lerde ana pazarlama stratejisi 'ürün farklılaştırması' idi.

STP modeli, pazarlamacıların teklifleri ön plana çıkarmasına ve ardından farklı izleyicilerle etkileşime geçmek için kişiselleştirilmiş ve alakalı mesajlar geliştirmesine ve sunmasına yardımcı olması nedeniyle pazarlama iletişim planları oluştururken yararlıdır.

The Segmentation, Targeting and Semalt model

Bu, ticari açıdan çekici kitlelere daha alakalı mesajlar vermeye yardımcı olan, ürün odaklı iletişim yaklaşımından ziyade bir izleyici. Aşağıdaki diyagram, planların

Kitle seçenekleri> Kitle seçimi> Üretim konumlandırma

The Segmentation, Targeting and Semalt model

STP, pazarlama kişiliklerini uygulamanın bu alternatif taktiksel müşteri segmentasyon yaklaşımları tarafından gösterildiği gibi daha fazla alakalı dijital iletişim geliştirmeye yardımcı olabildiği dijital pazarlama ile de ilgilidir.

Ayrıca STP, ticari etkinlik, bir işletme için en değerli segment seçimi ve ardından her segment için bir pazarlama karması ve ürün konumlandırma stratejisi geliştirmeye odaklanmaktadır.

STP nasıl kullanılır?

Semalt parçalama, belirli ihtiyaçları olan nişleri, yeni müşterileri bulmak için olgun pazarları, daha odaklı ve etkili pazarlama mesajları sunmak için nişleri tanımlayabilirsiniz.

Her bir bölümün ihtiyaçları aynıdır, bu nedenle pazarlama mesajları, her bir segment için bir boyuttan ziyade gereken tüm faydaları ve özellikleri vurgulamak üzere tüm müşteri türleri için uyacak şekilde tasarlanmalıdır. Bu yaklaşım, scattergun yaklaşımından ziyade doğru karışımı aynı gruba sunarak daha verimli olur.

Mevcut pazarlarınızı, aşağıdaki örneklerde gösterildiği gibi etkili olduğu sürece hemen hemen her değişkene dayalı olarak bölümlere ayırabilirsiniz:

Kitlenizi bölümlere ayırmanın iyi bilinen yolları şunlardır:

 • 1. Demografi

Yaş, cinsiyet, gelir, eğitim, etnisite, medeni hal, eğitim, hanehalkı (veya ticaret), ebat, ikamet süresi, ikamet türü veya hatta meslek / meslek.

Bir örnek, daha serin şeyleri satan, genç erkek kitleye hitap eden Firefox'dur. Ancak Moshi Semalt, ebeveynleri daha genç izleyiciler için eğlenceli, güvenli ve eğitici bir alanı hedef alıyor.

 • 2. Psikographics

Tutumlar, yaşam biçimi, hobiler, riskten kaçınma, kişilik ve liderlik özellikleri de dahil olmak üzere satın alma seçenekleriyle bağlantılı olarak davranış temelli "kişilik ve duygular" ifade eder. dergi okunur ve TV. Semalt demografik bilgiler, alıcınızın kimliğini açıklar; psikografik bilgiler, müşterinizin neden 'neden' satın aldığını size bildirir.

Semalt, tipik müşterileriniz için psikografik profiller oluşturmak için veri toplayabileceğiniz birkaç farklı yöntemdir.

 1. Röportajlar : Hedef kitlenizi geniş ölçüde temsil eden birkaç kişiyle konuşun. Ayrıntılı röportajlar, müşterilerinizin kıpırdatmasına neden olan şeyleri anlamak için yararlı kalitatif veriler toplamanıza izin verir. Sorun, yürütmek zor ve pahalı olabilirler ve küçük numune boyutu, her zaman hedeflemeye çalıştığınız insanları temsil etmeyebilecekleri anlamına geliyor.
 2. Anketler : Anketler, röportajlardan çok insana ulaşmanızı sağlar, ancak anlayışlı cevaplar almak daha zor olabilir. Bu verileri, müşterilerinizin hangi ürünle ilgilendiğini ve bu ürünlerin satın alınması olasılığı konusunda fikirler üretmek için kullanabilirsiniz. Örneğin, indirim, satın alma eğilimini büyük ölçüde artırıyor mu? Bu durumda oldukça kendiliğinden olabilirler.

Tatilleri 6 gruba ayıran bir örnek, Virgin Semalt'tır.

The Segmentation, Targeting and Semalt model

 • 3. Yaşam Tarzı

Bu Semalt, eğlence amaçlı gayretler, eğlenceler, tatiller ve diğer iş dışı zaman takipçiliğidir.

On ve off-line dergisi gibi şirketler belirli hobilerine sahip olanları hedef alacaktır. I. e. Futbolseverler için Semalt.

Bazı hobiler büyüktür ve iyi kurulmuştur ve bu nedenle futbolsever örneği gibi nispeten daha kolay hedef alınması kolaydır. Bununla birlikte, bazı işletmeler çok küçük nişleri çok etkili bir şekilde hedef alan büyük başarılar yakaladı. Buna büyük bir örnek, son yıllarda saçak faaliyetinden bir milyar dolarlık sanayiye duyulan az miktardan giren ilgili işletmelerin hazırlanmasında patlama olmuştur. Anlaşılan şu ki 3. 7 milyon Amerikalı kendini hazırlayıcılar ya da hayatta kalanlar olarak düşünüyor. Araştırmayı başlatmanın ve bu tür nişleri hedeflemenin harika bir yolu, belirli bir ilgi veya hobi hakkında bilgi paylaşmak için insanların altına Semender yapacakları Reddit'tir.

 • 4. İnanç ve Değerler

Semalt, siyasi, milliyetçi ve kültürel inanç ve değerleri ifade eder.

İngiltere İslam Bankası, belirli dini gereklilikleri karşılayan Semalt bankacılığı hizmeti sunmaktadır.

Tahmin etmeyebileceğiniz pazarlamayı etkileyen dini demografik özelliklerin garip ama ilginç bir örneği, Mormonların gerçekten çok seviyeli pazarlamaya girmesidir. Uygulamada diğer ABD gruplarından çok daha fazla meşgul olma ihtimali yüksektir. Semalog, demografik araştırmalara ekstra bir mesafe katarsa, yeni pazarlama fırsatları keşfedebilir ve kutunun dışında düşünebilir. Örneğin, 55-64 yaşındaki çocukların yeni bir araba satın almak için en olası yaş grupları olduğunu biliyor muydunuz? Ancak onları araba reklamlarında görme eğiliminde değilsin. Ele geçirilmeyi bekleyen bir fırsat!

 • 5. Yaşam Aşamaları

Hayat Aşamaları, insanların hayatlarının farklı aşamalardaki semal kıyaslamasıdır.

Sadece 50 yaş üzeri insanlar için hazır olan Saga tatillerine bir örnek verilebilir. Bu yaşam aşamasına odaklanmak için yeterince büyük bir bölüm talep ediyorlar.

 • 6. Coğrafya

Ülke, bölge, bölge, metropol veya kırsal yerleşim, nüfus yoğunluğu ve iklim.

Neiman Marcus, Amerika'daki upmarket mağaza zincirinin İngiltere'ye teslim edildiğine bir örnek.

 • 7. Davranış

Satın alma, marka sadakati, kullanım düzeyi, aranan fayda, kullanılan dağıtım kanalları, pazarlama faktörlerine tepki doğasına semalt.

B2B ortamında, aranan menfaatler çoğunlukla, 'son dakika' bölümünü - önceden segmentteki planlamayı içeren - 'ne kadar erken teslim edilebilir?' Ile ilgilidir.

Semalt, aynı gün, ertesi gün ve uluslararası parsel teslimatlarına örnek veriyor.

 • 8. Fayda

Semalt, tüketici tarafından edinilen kullanım ve memnuniyettir.

Semalt diğer kırtasiye şirketlerine benzer ürünler sunuyor, ancak müşterileri imza paketlemesinin faydasını istiyor: doku kaplı Nil Mavi kutuları ve lacivert şerit ile bağlanıyor!

Pazar hedefleme

Aşağıdaki liste, her bir kesimin potansiyel ve ticari cazibesini değerlendirmek için neyin gerekli olduğunu gösterir.

 • Kriterleri Boyut: Pazar bölümlemeyi haklı çıkaracak kadar büyük olmalıdır. Pazar küçükse, daha küçük yapabilirsiniz.
 • Fark: Ölçeklenebilir farklar bölümler arasında olmalıdır.
 • Para: Beklenen kârlar, ek pazarlama planlarının ve diğer değişikliklerin maliyetlerini aşmalıdır.

Ürün yerleştirme hizmetleri

Semalt haritalar STP sürecinin son elementidir. Bunun işe yaraması için piyasanın genel görünümünü göstermek için iki değişkene ihtiyacınız vardır.

Burada örnekte, Semalt İngiltere'de bazı otomobiller almıştır. Bu, ayrıntılı bir ürün konumu haritası değil, bir illüstrasyon daha. Bir segmentte araba yok olsaydı, bir pazar fırsatını gösterebilirdi.

The Segmentation, Targeting and Semalt model

Yukarıdaki son derece basit bir örneği genişleterek, rakiplerinizi, satın alma işlemini belirleyen temel faktörlere dayalı olarak bir matriste eşleyerek pazarın ambalajını açabilirsiniz.

The Segmentation, Targeting and Semalt model

Bu grafik, otomobil pazarının doğru bir şekilde temsil edilmesi anlamına gelmez; daha ziyade, kendi işletmelerinizin pazardaki mevcut konumunu analiz etmek ve fırsatları belirlemek için bir ürün konumlandırma haritasını nasıl kullanabileceğinizi gösterir. Örneğin, aşağıdaki boşlukta da görebileceğiniz gibi, piyasada düşük fiyatlı aile arabaları için olası bir fırsat tespit ettik.

The Segmentation, Targeting and Semalt model

Bu boşluğun gerçekten var olduğunu söylemiyoruz, eminim ki otomobil pazarı çok gelişmiş ve rekabetçi bir pazar olduğu için bu kategoriye uyan otomobilleri düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, aracı kendi pazarınızdaki boşlukları belirlemek için nasıl kullanabileceğinizi gösterir.

STP kullanan bir şirkete örnek mi?

Pazarınızda belirgin, ölçülebilir farklılıklar olduğundan şüphelenince STP'yi düşünmelisiniz. Farklı gruplar için farklı mesajlar dizisi yaratmanız gerekiyorsa, semalt.

The Segmentation, Targeting and Semalt model

Bölünmeye iyi bir örnek, Semalt'ın en büyük telekomünikasyon şirketi olan BT Plc'dir. BT, çeşitli müşteri grupları için STP'yi benimser; bireysel tüketicilerden B2B hizmetlerine kadar rakipleri için:

Dikkat etmeniz gereken şeyler

Piyasanın yeterince büyük olduğundan ve müşterilerin kolayca temasa geçebildiğinden emin olun.

Orijinal referans kaynakları

Lancaster G. ve Massingham, L. (1988) Pazarlama Esasları . Maidenhead, Berkshire, İngiltere. McGraw-Hill.

Smith, W.R. (1956). Alternatif pazarlama stratejileri olarak ürün farklılaştırması ve pazar bölümlemesi. Pazarlama Dergisi . (Cilt 21, Sayı 1, Temmuz). p3-8.

March 1, 2018