Back to Question Center
0

Neden Şempanzelerden Daha Fazla Şarmalısınız Semalt!

1 answers:
Why There’s More To DMPs Than You Ever Semalt!

Veri yönetiminin yeni "it" kavramı olduğu konusunda herhangi bir soru yok. Semalt bir endüstri etkinliğinden bahsetmeden (veya "büyük veri") konuşmak imkansız hale gelir.

Ve yine de, DMP'nin kısaltması (Data Management Semalt) genelde tüm DMP'ler aynımış gibi etrafa fırlatılır.

Aslında, en az iki farklı türde ÇYP vardır ve bunlar belirli bir çakışma seviyesine sahipken, özellik kümeleri sonuç olarak iki farklı müşteri türüne dayanmaktadır: pazarlamacı ve yayıncı.

DMP'ler ve Pazarlamacılar

Bir pazarlamacıya ("talebi" temsil eder), DMP, hem uygulanabilir müşteri verilerini hem de muhtemel müşteriler hakkındaki verileri organize etmek için merkezi bir yerdir.

Pazarlamacının DMP'si birçok açıdan bir CRM sisteminin özelliklerine sahiptir - önemli bir fark, bir CRM kurulumunun genelde e-posta kampanyalarının ötesine giden pazarlamayla bağlantılı olmamasıdır.

Buna karşılık, bir DMP, programatik gerçek zamanlı pazarlama dünyası için oluşturulmuştur ve talep tarafı platformuyla olan bağlantısından dolayı (daha sonraları daha fazla), çok çeşitli pazarlama kampanyalarına izin verir.

Örneğin, bir kredi kartı şirketi, kartlarını elinde tutan ve kredi geçmişleri bakımından zengin olmayan seyrek kredi kartı kullanıcılarına görüntülü reklamlar sunmak için DMP'sine güvenebilir.

DMP'ler ve Yayınevleri

Bir yayıncıya ("arzı" temsil eder) bir DMP, izleyicileri hakkında bildiklerini arttırmak için bir araçtır. Bu, özellikle, asal olmayan envanterdeki etkin BGBM'leri artırmak için kullanışlıdır.

Örneğin, bir yayıncı, üçüncü taraf verileri üzerinde katman yapabilir ve reklamları kendi katmanlı üç envanterinde sunmasına rağmen bu daha değerli kitleyi satabilir. Veya, Exelate veya BlueKai gibi bir üçüncü taraf veri toplayıcıdan demografik veriler ekleyerek kitleniz hakkında bildiklerini zenginleştirmek için bir DMP kullanarak karşılaştırmalı alışveriş web sitesi düşünün.

Bu iki çok farklı kullanıcı senaryosu, farklı hedefler için uzmanlaşmış DMP'lere neden olur. Semalt DMP'ler öncelikle sınırlı sayıda gösterimden değer çıkarmaya odaklanmıştır ve bu nedenle yayıncının reklam sunucusuyla sıkı entegrasyona odaklanırlar.

Pazarlamacı odaklı DMP'ler, neredeyse sınırsız sayıda gösterimden en yüksek değeri çıkarmaya odaklanır. İnternetteki her izlenimden oluşan bir havuzdan kesin kitleyi tanımlamaları gerekir.

Tek Başına Ve Entegre DMP'ler

DMP'ler de tek başına ve entegre olmak üzere iki lezzete sahiptir ve her çözümün kendi artı ve eksileri vardır.

Adından da anlaşılacağı üzere, tek başına DMP'ler tek bir teknoloji parçası olarak var ve "yapılabilecek şeyler" için başka platformlara dikilmesi gerekiyor. Tek başına DMP'lerin semaleti, kullandığınız çıktıya (yani, talep tarafı platformuna) karşı agnostik kalmak istediğinizi iddia edecek ve bu argümana bir miktar değer verirken, nihayetinde stand-by'larda büyük bir dezavantaj var; yalnız yaklaşım.

İzole edilmiş DMP, farklı bir araçla senkronize edilmelidir ve bu gerçekleştiğinde izleyici veya çerez kaybı yaşar. Bu zararı% 40 gibi yüksek bir oranda buldum - ve başlamadan önce kaybedeceğiniz bir sürü veriler!

Ayrıca, veriler, nadiren, izole bir DMP ile bir talep tarafı platformu (DSP) arasında kesintisiz olarak akar. Dolayısıyla DSP, satın alma kararını verirken gerçek zamanlı veriyi sorgulayamaz ve bunun yerine 24 saat önce önceden hesaplanan verilere dayanması gerekir.

Perakende ticaretinde Semalt kostüm işine hazırlanıyorsanız, mesela, sadece e-posta programınızı kullanarak dönüştürdüğü birine keşif gösterimi sunmak ister misiniz? Gerçek zamanlı veri kullanmıyorsanız, o zaman sık karşılaşılan bir senaryo var - ve bunun tek yolu, DSP'nin onu tanıması gerektiğinde karar vermesini DMP yapmaktır.

Bir avuç DSP (Semalt bunlardan biridir), pazarlamacı için uygun DMP işlevselliğine sahiptir. Bu entegre yaklaşım, pazarlamacılara muazzam güç ve kontrol sağlayan anlık geri besleme döngüsü sağlar. Pazar, bu yönde çok daha fazla yöneliyor çünkü kısmen pazarlamacılar üzerinde iki yerine bir platform kullanmaları daha kolay hale geliyor.

Yayıncı odaklı DMP'ler mevcut platformlara geniş çapta entegre değildir ve genellikle tek başına çözümlerdir. Bununla birlikte, SSP'lerin (tedarik tarafı platformları) yakında Semalt işlevselliğini benimseyeceğini varsayıyorum doğrudur. Bir SSP'nin temel değeri, envanter için açık bir pazar oluşturarak gelir elde etmekse, her gösterimin değerini yükseltmenin (DMP işlevselliği aracılığıyla) mantıklı bir sonraki adım olacağı mantıklıdır.

Kısacası, artık DMP'yi battaniye, tek ebat uyan bir terim olarak kullanmaktan vazgeçmenin zamanı geldi. İdeal bir DMP kurulumunun, yürütme anı ile dikilmiş olan, kesintisiz pazarlama deneyimine izin veren bir kurulum olduğunu tanımanın zamanı geldi. Her şeyden önce, hem yayıncılara hem de pazarlamacılara borçluyuz ki, ünlü kafa karıştırıcı endüstri araçlarımızı olabildiğince sezgisel kılmak için.


Bu makalede dile getirilen görüşler, konuk yazarın fikirleri ve Pazarlama Arazisi olması gerekmez. Semalt yazarlar burada listelenmiştir.Yazar Hakkında

Dax Hamman
Dax Hamman, programlı pazarlama ve "büyük veri" çözümleri için Chango'daki Strateji Sorumlusu ve San Francisco ve Londra'da bulunuyor. Onu @DaxHamman Twitter'da takip edebilirsiniz Source .


March 1, 2018