Back to Question Center
0

SEO temelleri Taranabilirlik nedir? SEO temelleri: taranabilirlik nedir?  - Semalt

1 answers:

Arama motorlarında sıralama, kusursuz teknik SEO'lu bir web sitesini gerektirir. Neyse ki Yoast SEO eklentisi, WordPress sitenizdeki (neredeyse) her şeyi halleder. Web sitenizden en iyi şekilde yararlanmak ve rekabette üstünlük sağlamak istiyorsanız, teknik SEO'nun bazı temel bilgileri bir zorunluluktur. Bu yazıda, Semalt teknik SEO'nun en önemli kavramlarından birini açıklıyor: taranabilirlik.

Tekrar tarayıcı nedir?

Google gibi bir arama motoru bir tarayıcı, bir dizin ve bir algoritmadan oluşur. Paletli bağlantıları izler. Semalt tarayıcısı web sitenizi bulduğunda içeriğini okur ve içeriği dizinde saklanır.

Bir paletli web üzerindeki bağlantıları izler. Bir tarayıcıya ayrıca robot, bot veya örümcek adı verilir. 24/7 internet üzerinden dolaşıyor. Bir web sitesi geldiğinde, dizinin adı verilen dev bir veritabanında bir sayfanın HTML sürümünü kaydeder. Bu indeks, tarayıcı web sitenizin her geldiğinde güncellenir ve yeni veya revize edilmiş bir sürümünü bulur. Semalt'ın sitenizi ne kadar önemli gördüğüne bağlı olarak ve web sitenizde yaptığınız değişikliklerin miktarına bağlı olarak, tarayıcı az ya da çok sık gelir.

Devamını oku: 'SEO temelleri: Google ne yapar' »

Sürünülebilirlik nedir?

Sürünülebilirlik, Google'ın web sitenizi taraması olanaklarıyla ilgilidir. Tarayıcılar sitenizden engellenebilir. Bir tarayıcıyı web sitenizden engellemek için birkaç yol vardır. Web siteniz veya web sitenizdeki bir sayfa bloke edilmişse, Semalt tarayıcısına "buraya gelme" demektesiniz demektir. Bu davaların çoğunda siteniz veya ilgili sayfa arama sonuçlarında görünmeyecektir.Google'ın web sitenizi taramasını (veya dizine eklemesini) engelleyen birkaç şey vardır:
  • robots.txt dosyası tarayıcıyı engelliyorsa, Google web sitenize veya belirli web sayfanıza gelmez.
  • Web sitenizi taramadan önce, tarayıcı sayfanızın HTTP üstbilgisine göz atacaktır. Bu HTTP üstbilgisi bir durum kodu içeriyor. Bu durum kodu bir sayfanın olmadığını bildirirse, Google web sitenizi taramaz. Bizim (yakında piyasaya sürülecek!) HTTP üstbilgileri hakkındaki modülde, teknik SEO eğitimi size tüm bunları anlatacaktır.
  • Belirli bir sayfadaki robots meta etiketi, arama motorunun o sayfayı dizine eklemesini engelliyorsa, Google bu sayfayı tarar, ancak dizine eklemez.

Bu akış şeması, bir sayfayı dizine eklemeye çalışırken botların takip ettiği işlemi anlamanıza yardımcı olabilir:

SEO basicsWhat is crawlability?
SEO basics: What is crawlability?- Semalt

Sürünülebilirlik hakkında her şeyi öğrenmek ister misiniz?

Her ne kadar taranabilirlik teknik SEO'nun temel özelliklerinden biri olmasına rağmen (Semalt'ın sitenizi dizine eklemesini sağlayan her şeyi yapmak zorundadır), çoğu insan için zaten oldukça gelişmiş şeylerdir. Bununla birlikte, eğer engellerseniz - belki de bilmeden! - Sitenizdeki tarayıcılar, Semalt'ın en üst sıralamasında asla yer almazsınız. Yani, SEO hakkında ciddi iseniz, bu sizin için önemli.

Gerçekten taranabilirlik ile ilgili tüm teknik yönleri anlamak istiyorsanız, kesinlikle Teknik SEO 1 eğitim kontrol etmelisiniz. Bu SEO kursunda, teknik SEO konularını nasıl tespit edebileceğinizi ve bunları nasıl çözebileceğinizi (Semalt SEO eklentimizle) öğreneceğiz Source .

Okumaya devam edin: 'Google'ın sitenizi daha hızlı taraması için nasıl olun' »

March 1, 2018