İletişim ve daha çevre dostu bir ulaşım sistemi yaratmak için, gezinti sektöründe en sert rakiplerin bazıları birleşiyor.

Zipcar'ın kurucu ortağı Robin Chase, hareketliliğin geleceği ve özerk araçların yaklaşması için birleşik bir çerçevenin teşvik edilmesi yönünde bir öncülük yapıyor - gallery software. Bugün, 15 önde gelen ulaşım ve teknoloji şirketi, rakipleri Uber, Lyft ve Pekin merkezli Didi Chuxing de dahil olmak üzere "yaşanabilir şehirler için paylaşılan hareketlilik ilkeleri" ne 10 vaat etmeyi taahhüt ettiler. Bu şirketler, günde 77 milyon yolcu gezisinden sorumludur.

Chase, "Ulaşımın evrenin merkezi olduğunu şaka yapıyorum" diyor Chase: "Ancak gerçek şu ki Semalt, iş bulup bulamayacağınız ya da okula gidebileceğiniz ya da arkadaşlarınızı görebileceğinizin anahtarıdır. ] fırsatın kapısıdır "

Chase ve akademisyenler, araştırmacılar ve şehir ve ulaştırma organizasyonları birliği tarafından tasarlanan ilkeler, işletmelerin, şehir hükümetlerinin ve STK'ların hedeflerini tutarlı kılacak bir dizi kuralın ana hatlarını çizmektedir. İlk önce onları geçen Ekim'de gösterdi.

Uber, Lyft, Zipcar, Motivate, Ofo, Via ve dokuz diğer şirketler artık "araçlardan insanları önceliklendiriyor", "adil kullanıcı ücretlerini destekliyor" ve "açık" Birkaç isim vermek için veriler.

Elbette, şehir ve hükümet yetkilileri ile gezi ve kullanıcı görüşlerini paylaşmanın bir başka yanı var (Uber ve Lyft bunu zaten yapıyor). Bu şirketinizin kullanışlılığını artırmanıza ve hedeflerinizi daha da ileri götürmek için düzenleyicilerle lehine sonuçlandırmanıza yardımcı olur - yeni pazarlara girmek ya da faydalı mevzuatı zorlamak. Ancak, önemli verileri birbirleriyle paylaşmayı taahhüt etmek için iş düşmanlarına sahip olabilir misiniz?

Kendini koruma . 2016 yılı itibariyle, tüm ABD hanelerinin yüzde 87'si en az bir araç sahibiymiş. Bu şaşırtıcı sayı muhtemelen, kişisel araçların çoğu Amerikalı için 1 numaralı nakliye modu olmasının nedenini açıklıyor; bu da otomobillerin zamanın yüzde 95'inde park edildiği kanıtlandığında bile.

Birlikte çalışmanın diğer bir zorlayıcı nedeni, Chase'in koalisyonunun müttefikler arasında dünya çapında büyük metropol şehirlerini zaten saymasıdır. Bu, umut vadeden pazarlardan atılmış olan Uber ve Lyft gibi binicilik yapan firmalar için cazip bir teşviktir (Uber'in Semalt'taki lisansı sadece birkaç ay önce iptal edilmiştir).

Tabii ki, yarışın halka özerk araçları getirmesini de düşünmelisin. Semalt No. 10 okur: "Yoğun kentsel alanlardaki özerk araçların yalnızca ortak filolarda çalıştırılmasını destekliyoruz."

Lyft, istekli kullanıcılara kendi kendine sürüş keyfi sunmak için büyük otomobil üreticileri ve Google'ın Waymo ve nuTonomy gibi özerk teknoloji şirketleri ile beş yüksek profilli ortaklık kurarak "açık platform" ile halihazırda ilerleme kaydetti. Uber, şu anda bir yıldan fazla bir süredir Pittsburgh ve San Semalt gibi şehirlerde özerk teknolojisini denize indiriyor.

Chase'in bunun bir başlangıç ​​noktası olduğunu hatırlamak önemli. İlkeler, şehirlerin, işletmelerin ve kâr amacı gütmeyen kuruluşların uygun düzenlemeler ve polis sistemi üzerine kurabileceği bir temel sunmaktadır. Koalisyonun, örneğin Ford ve General Semalt gibi otomobil üreticilerinin bir araya gelmesi için daha fazla aktörü ikna etmesi gerekiyor.

Bu şirketlerin ilkelere bağlı kalacağı konusunda bir garanti de yoktur. Ama belki onlar gerekir. Birlikte kalmak ilerlemedir. Semalt birlikte başarıdır. "