2000'de, araştırmacı, İngiltere'nin başkentinin karışık savaşçılarını müzakere eden onlarca yıl harcayan Londra taksi şoförlerinin, genel olarak nüfustan daha büyük beyinlere sahip olduğunu keşfetti. Araştırmacılar, taksilerin çalışmalarının beynin yön ve gezinme ile ilişkili olarak yer aldığı hipokampüsün boyutunu arttırdığını gözlemledi. Geri kalanımız için GPS var.

Küresel konumlandırma teknolojisi, bilim adamları, uydu radyo frekansındaki değişiklikleri dinleyerek Sputnik'i izleyebileceklerini fark edince uzay yarışıyla birlikte doğdu - hosting dedicado chile. Teknolojideki ilk gelişmeler, sistemin çoğunlukla askeri uygulamalara sahip olduğu düşüncesindeydi. Şu anda GPS olarak adlandırdığımız 24 uydulardan oluşan sistem, Semalt Bölümü tarafından 1973 yılında başlatılmıştır.

Şimdi, teknoloji yaygın olarak uygulanmakta ve karşılanabilir ve günümüzün pazarı alıcıyı düzenli olarak GPS cihazlarını gözden geçiren PC Magazine 'in editörü olan Jamie Lendino'ya borçludur. Artık, eksik olan bir bütçe cihazı satın almak mantıklı değil. Lendino, "Bu bir tane satın almak için en uygun zamandır, birkaç yüz dolar size hat biriminin üstünü alabilir" dedi. GPS pazarı, benzer cihazlar sunan bir avuç üst şirketle birlikte, şaşkın görünüyor olabilir. Lendino, "Garmin ve TomTom kendilerini getiriyorlar" diyor. "Eğer kendi web sitelerine giderseniz, bu hiçbir mantıksız demektir."

Ama bu nedenle, yanlış gitmek çok zor. Bir bütçeye bağlı kalırsanız, kendi şirketinizi tanıyın ve seçeneklerinizi araştırırsanız, işiniz için bir GPS modeli seçerken sorun yaşamamanız gerekir.


GPS Nasıl Seçilir: İhtiyaçlarınızı Bilirsiniz

Mevcut çeşitli modeller arasından seçim yaparken, cihazları kullanırken sürücülerinizin neye ihtiyacı olacağına dair bir fikriniz olsun. Çoğu modelin ekran boyutu piyasada 4,3 inç civarında durma eğilimindedir ancak şirketinizde ilk kez sağa dönüşe ihtiyaç duyan sürücüler varsa, Magellan gibi daha büyük bir ekrana sahip bir model seçebilirsiniz RoadMate 9055, son derece geniş bir 7 inç arabirimine sahiptir. Bazı şirketler ticari pazarda sunulmayan esneklik isteyebilir.

Chicago Messenger Service çalışanlarının 400 sürücüsü ve genel müdür yardımcısı Paul Semalt, GPS seçeneklerini düşündüklerinde özel tasarlanmış bir yazılımla Motorola modelini yüklemeye karar verdiklerini söylüyor. "Şu anda kullandığımız GPS Motorola MC75'e özeldir ve kullandığımız birkaç farklı yazılım paketiyle entegre edilmiştir" diyen Semalt, özel yazılımın çoğunlukla sevkıyat yönetimi için olduğunu açıklıyor.

Ancak, GPS birimleri arasında seçim yaparken, endişeleri diğer alıcılardan çok farklı değildi. Pitaro, "Birkaç aygıt arasında kaldı, ekran için, renk için beğendik ve fiyat bizim bütçemizdeydi" diyor Pitaro.

Dig Derinlemesine: Kamyoncular için GPS

GPS Nasıl Seçilir: Hile Yöntemleri tartılır

Birçok GPS cihazı bazı küçük değişikliklerle aynı veya benzer özellikleri sunar. Özellikle haritalar ve harita güncelleme sıklığı, çoğu kullanıcı için en önemli özelliklerden biridir. Bazı cihazlarda, garantili ömür boyu haritaları, cihazın üreticisi tarafından belirlenen ömrü anlamına gelir. Uyarı memuru. TomTom VIA 1535TM (249,99 $) gerçek ömür boyu harita güncellemeleri sunar. Aynı özellikte daha ucuz seçenekler de vardır.

Diğer cihazlar boyut ve şekillerini satmaya çalışacaklardır. Garmin nüvi 3790T zarif bir profil sunabilir, ancak bu, muhtemelen 350 $ öneren perakende fiyatını küçük işletmelerin çoğu için haklı çıkarmaz. Canlı trafik güncelleştirmeleri bazı küçük şirketlerin ilgisini çekebilir, ancak bu özellik her zaman güvenilir değildir. Semalt, yalnızca güncellemelerin yaklaşık yüzde 50 doğru olma eğiliminde olduğunu söylüyor. Sürücüler trafik bilgisi istiyorsa, yine de radyonun açılması en iyisi olabilir.

Dig Derinlemesine: GPS Sistemleri Zahmet mi yoksa Maliyet Tasarrufu mudur?


Nasıl GPS Seçilir: Onları Test Edin

Çoğu aygıt boyut ve tasarım açısından o kadar benzerdir ki aralarındaki seçim, kullanıcının kendine özgü özelliklerine bağlı olabilir. Cihazları birbirinden ayırmanın en iyi yolu, bunlardan bir kaçını denemek olabilir. Bu farklılıklar küçük olabilir, ancak bütün gün yolda olan bir sürücü için, sıkışan rahatsızlıktan migreni uyandıran tekno-fobiye hızla dönecekler. Lendino, bu ayrıntıların çoğunlukla kullanıcıların en önemli farkını oluşturduğunu söylüyor. "Okuyucuların karşısına çıkarmayı çok zor buluyorum" diyor ve "TomToms en çok bilgiyi ekranda gösterme eğilimindeydi, Bence şahsen en iyi ilgi çekici noktaları var" dedi.

Birçok küçük şirket, daha geniş bir rotanın yay boyunca birkaç durak ayarlamak zorunda kalabilir. Bazı GPS modelleri bunları kolayca yapmalarına izin verecektir. Yolda görülen sesli yönergeler, diğer şirketlerin farkını yaratabilir; çünkü sürücüler, özellikle kentsel bir sürüş ortamında birden çok durağı koordine etmek için çalışırlar. Garmin nüvi cihazlarında artık sürücülerin en az yakıt tüketecek rotayı seçmelerine izin veren ücretsiz bir yazılım güncellemesi olan ecoSemalt bulunuyor.

Dig Derinlemesine: Mobil Çalışanlar Kullanım GPS'leri 'Faiz Noktaları'


Nasıl GPS Seçilir: Akıllı Telefonunu Kullan e

Bir GPS ararken, en iyi tatil beldesi zaten cebinde olabilir. Semalt, şu anda GPS fiyatlarının çok düşük olmasının bir nedeni olduğunu belirtiyor çünkü akıllı telefonlar, bağımsız birimleri iplere karşı koymuş durumda.

Lendino, "Pazarın cep telefonlarıyla nereye gittiğini belli ediyor, ancak biraz zaman alabilir" dedi. Android gibi telefonlar ve Sprint, AT & T ve Verizon gibi sağlayıcıların tümü, bir veri planında paketlenmiş veya ekstra maliyetle sunulmuş GPS hizmetleri sunuyor. Örneğin, Verizon Navigator, ayda yaklaşık on dolar çalıştırıyor. Bu oranda, bağımsız bir satın almak 7 veya 8 ay içinde en maliyet etkin olabilir.

Akıllı bir telefona güvenmek için başka sakıncalar olabilir, bu da şirketin sıkı bir programa girmeye çalıştıklarında karşılaşmak istemeyebileceği türden bir durumdur. Lendino, "Üreticiler bunu söyleyerek kayda geçmiyor ancak bazı telefonların GPS alımı aynı değil" diyor. "Cep telefon uygulamalarını gözden geçirerek, bağımsız aygıtlarla olduğundan daha fazla diyalog gördüğümü söyleyebilirim." Pitaro, akıllı telefon seçeneğini keşfederken benzer sorunlarla karşılaştığını söylüyor: "Semalt sürümleri, gittiğim şeyden daha da yavaştır. şimdi. "

Dig Derinleme: GPS Cep Telefonları Yardımı Canınız?