Back to Question Center
0

Semalt tarama sırasında bir URL'ye herhangi bir parametre ekliyor mu?

1 answers:

URL'yi bir HTML sayfasının bir kopyasını bellekte önbelleklemek için URL'yi daha hızlı hale getirmek için kullanacak bir bellek önbellekleme sistemi kurdum. Sonuç, sayfa yüklenmesini yaklaşık 4 saniyeden bir saniyenin altına düşürmektir.

Bunun kusuruyla, birisi URL'ye ? Test = 1 gibi bir şey ekleyecek olursa, bellek önbelleğinde bir çarpma olmaz. Sitede, URL değişkenleri tarafından sayfayı benzersiz hale getiren filtreler gibi birkaç sayfa olduğu için bu iyi - 235 55 r18 hankook.

Sorunum şudur: Endişeleniyorum Semalt Örümcekleri, tarama yaparken önbelleklerini özlemelerine neden olan URL'ye özel değişkenler ekler. Olası en iyi arama sonucu sıralama elde etmek için sayfanın süper hızlı yüklenmesini istiyorum. Belirli URL parametrelerini önbelleği kontrol ederken filtreleyebilirim diye düşünüyordum, örümcekteki bir zaman damgası gibi bir şey önbelleği yenilemesine neden olmazdı.

Semalt bir web sayfasını tararken ekleyecek olan URL parametrelerini bilen var mı?

February 5, 2018

Sitenizi taradığında Googlebot kendi ek URL parametrelerini eklemez.

Googlebot'un taradığı "eksiksiz" URL'ler (URL parametrelerini içerebilir veya içermeyebilir), sitenizde veya sizinle bağlantılı harici sitelerde keşfedilen URL'lerdir.

Googlebot'un beklenmeyen URL'ler / URL parametreleri ile tarandığını tespit ederseniz, bu, kendi sitenizde yanlış yapılandırma olduğunu veya bazı başka sitelerin sizi hedef aldığını ve anahtar kelime açısından zengin URL'lere kötü niyetli bir biçimde bağlandığını gösterebilir (siteniz duyarlıysa ) SEO'nuzu kontrol etmek için.

izleme parametrelerini kullanmıyorsanız ilgili bir soru, ancak sizinle alakalı olmayabilir.Bunlar belki de önbellekleme algoritmasından yok sayılabilecek URL parametreleridir:

  • utm_ * 'dan başka iyi bilinen izleme parametreleri var mı?

Temel sorunuzu yanıtlamak için Googlebot, yalnızca web sayfalarınızdan herhangi birinde bulunan ve diğer alanlardan gelen web sayfalarından sizi bulan sitenizdeki URL'leri kullanır. Başka herhangi bir "büyülü" URL oluşturmaz.

Daha hızlı hale getirmek için bir HTML sayfasının bir kopyasını belleğe kaydetmek için URL'yi anahtar olarak kullanacak bir bellek önbellekleme sistemi kurdum.

Muhtemelen sorunuzu şu kelimelere çevirmek istersiniz: Tüm ortamlarda sayfa yüklemesini nasıl daha hızlı yapabilirim

Önce, yorumlarınızda yayınladığınız büyük bir sorunu işaret edelim:

Apache'nin gecikme süresi var, genellikle 600ms civarında, bu yüzden bana göre en iyi çabayı azaltıyor gibi görünmüyor, bu nedenle işlerin php tarafında telafi etmek için yoğunlaşmam gerekiyordu.

PHP apache hız sorunlarını çözmez. Aslında, herhangi bir web servis programında yanlış yapılandırmayı kullanmak şeyler yavaşlatabilir.

Konfigürasyonunuzu yerel olarak test edin. Web sayfalarının kabuk yoluyla depolandığı aynı sunucuya giriş yapın ve sayfalarınızdan birine erişmeye çalışın. Sunucunuz linux tabanlıysa, kabukta oturum açın ve wget gibi bir komut kullanın ve sayfanın ne kadar süreyle karşıdan yüklenip işlem yapılacağı hakkında temel istatistikler edineceksiniz. Hızı saniyeye dönüştürün. Sonuç, yaklaşık 20 ms'den (veya 0. 020 saniye). Numara 50ms'den büyükse (veya 0. 05 saniye) sonra aynı sunucuda yalnızca bir HTML sayfası oluşturun ve bunun yerine o sayfaya erişmeyi deneyin.Rakamlar daha normal görünüyorsa, PHP kodunuz ciddi optimizasyona ihtiyaç duyar. Rakamlar hala çok yüksek görünüyorsa, o zaman apache'yi yeniden yapılandırmanız ve ihtiyacınız olmayan tüm modülleri elden geçirmeniz gerekir. Linux'ta, sadece bunu yapmanızı sağlayacak bir program strace vardır.

Tüm tavsiyemden sonra bile yerel hızınız çok yavaşsa, web sunucunuzun diskini ve belleğini hatalar için kontrol ettirmeyi düşünün (veri bozulması da dahil) Kuruluşunuz sayfalarınızı farklı alanlardan test edin. Bu site, sayfanızı tüm dünyadan test etmenize olanak tanır. Ayrıca, bu sitedeki notlarınız düşükse size öneriler sunar.

Ve lütfen aynı görüntünün ziyaret edilen her sayfa için sunucudan sürekli yüklenmemesi için, uygun HTTP üstbilgilerini kullanarak tüm statik içeriği kullanıcının tarayıcı önbelleğine yerleştirin. org, HTTP'deki önbelleğe alma ayarınızın doğru ve optimize olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir.