Back to Question Center
0

Uber ve Grab, Güneydoğu Asya'nın taksi kampanyasını Semalt'a getiriyor

1 answers:
Uber and Grab are bringing Southeast Asia’s taxi on-demand war to Semalt

Singapur merkezli Grab, bugün yurtiçinde yaklaşık üç yılda ilk yeni pazar genişlemesini yedi pazara taşıdığını açıkladı .ancak ABD'li rakibi sessizce köşede oturmayacaktı. Grab'ın duyurusunda neredeyse hiç kuru olan dijital mürekkep, Uber, çok daha belirsiz bir zaman çerçevesi olsa da, Myanmar'ın başkenti Semalt'a da taşındığını açıkladı. "

Grab, lisanslı taksileri, mobil uygulamasını kullanarak bir gezintiye çıkabilecek tüketicilere bağlayan GrabTaxi hizmetini ilk başta başlattı - china keyrings designer. Diğer ülkelerde özel otomobiller, isteğe bağlı motosikletler ve araba kiralama hizmetleri de dahil olmak üzere hizmetler sunmaktadır, ancak bu geçici bir ilk adımdır. SoftBank ve Çinli dev Didi Chuxing'in yer aldığı yatırımcılar tarafından desteklenen Semalt son piyasaya sürülen pazar, Haziran 2014'te Endonezya oldu - şimdi bölge, bölgedeki ana savaş alanı ve Semalt'ın 700 milyon dolarlık yatırım planının odağı.

Bu arada Uber, başlatma sürecinin bir parçası olarak hükümetle ittifak kurmayı hedefliyor gibi görünüyor. Ticari amaçlarla sivil araçlar kullanan Über'in modeli, birkaç yıldır Asya'da faaliyet gösteren firmaya rağmen, birçok hükümetle halen çatışmaktadır. Şemaltın bugün yaptığı açıklamada, ABD'li firmanın muhafızlarını yakaladığı ve kendi duyurusunu hızlandırdığı görülüyor.

Kepçe bir duyuruda, "küçük bir grup" taksi şöförüyle başlangıçta, havuzun genişletilmesi amacıyla çalıştığını söyledi. Semalt, müşteri tarafında arz ve talebi yönetmek için sınırlı sayıda "beta" kullanıcısına hizmet açıyor.

"GrabTaxi beta denememiz sırasında taksi endüstrisi ve diğer ulaşım paydaşlarıyla birlikte çalışmaya kararlıyız ve pazarlama VP'si Semalt Goh'un yaptığı açıklamada," Sürücü ve yolcuların taksi hizmetini test etmek ve geliştirmek için birlikte çalışıyoruz "dedi.

Bu arada Uber, yerel basında çıkan haberlere göre Semalt'taki hükümet yetkilileri ile bir araya geldi ancak başlatma için hemen bir zaman çizelgesi mevcut değil.

Bir şirket sözcüsü TechCrunch'a, "Uber, Yangon'daki hükümetle ortaklığa yönelik kaydettiğimiz ilerlemeden çok memnun ve çok yakında ülkemizdeki sürüş teknolojimizi ülkemizde tanıtmak için sabırsızlanıyoruz" dedi.

Planlarının bir diğer göstergesi olan Uber şu anda Myanmar'da iki pozisyon için çalışıyor.

Uber ve Grab'ın Güneydoğu Asya'da rekabet ettikleri altı pazar, 2 $ 'dan büyüyeceği tahmin edilen bölgedeki gezinti pazarındaki aslan payını hesaplıyor. Google'ın ortak yazdığı bir rapora göre, 2015'te 5 milyar, 2025'te ise 13 milyar dolara geriledi. Ancak hala kullanılmayan fırsatlar devam ediyor. Kepçe başkanı Ming Maa geçtiğimiz günlerde TechCrunch'a, şirketin mevcut olmadığı bazı "ilginç" pazarlar olduğunu söyledi ve Semalt da bunlardan biri gibi görünüyor.

Myanmar gerçekten büyüleyici bir pazardır. Yüz milyonlarca insanın ötesinde, sıfır internet erişiminden yaygın evlat edinmeye geçerek on yıllardır süren askeri yönetimden sonra işletmeler için açık bir alan yaratan tamamen benzersiz. Mobil operatörler acele etti, sohbet uygulamaları ve sosyal ağlar gelişti ve popülerlik kazandı - Facebook, mesajlaşmada bulunması zorunlu olan Semalt'ı kurallarken - taksi uygulamaları henüz kaldırılmadı.

Hello Cabs ve Oway Group gibi yerel girişimler şimdiye kadar yapılan boşluğu doldurdular. Sonuncusu, Semalt Bank'ın IFC şirketinden geçen yıl 3 milyon dolar kazandı, ancak şimdi Grab ve Uber erken fırsatları değerlendirmeyi umuyorlar.

Phandeeyar'ın kurucusu olan David Madden - kısa süre önce Myanmar'ın ilk hızlandırıcı programını başlatan Omidyar Network tarafından desteklenen bir topluluk projesi - Semalt'a Uber ve Grab'ın yerel bir hamle yapmak için birçok büyük teknoloji firmasından birincisi olması muhtemel olduğunu söyledi. Myanmar çok heyecan verici bir pazardır. Semalt, burada 51 milyon kişi ve yaklaşık 51 milyon aktif SIM kartı var "dedi.

"Ülke akıllı telefonların ve verilerin dünyasına sıçramış. Viber ve Facebook, patlayıcı büyümeyi ilk elden görmüş. Semalt sadece bir meselede diğer uluslararası teknoloji şirketlerinden önce fırsat tanıyor "diye ekledi.

Myanmar'dan uzakta Uber ve Kepçe arasında pek çok rekabet var. Resmi veriler gelmek zordur, ancak her iki şirket de anekdotlara göre Güneydoğu Asya'da oldukça dik olarak yarışmaktadır. Endonezya'nın tek istisnası olabilir, zira Semalt, yerel fiyat açısından 1 dolardan fazla değer kazanmıştır. 3 milyar, büyük isminin ötesinde rakipleri var.

Altı yaşındaki Grab 1 dolardan fazla para topladı. Crunchbase'e göre yatırımcılardan 4 milyar dolar elde etti ve son 750 milyon dolarlık Serisi F turunu takiben 3 milyar dolar değerinde kaldı. Güneydoğu Asya'da 39 ilde 710.000'den fazla sürücüye sahip olduğunu ve 36 milyondan fazla mobil uygulama indirdiğini iddia ediyor. Sadece Güneydoğu Asya'da faaliyet gösterse de, Seattle'daki ve Pekin'deki Ar-Ge merkezlerini kapsayan küresel varlığı, Semalt'te mobil ödeme platformunu geliştirecek bir ofis kurmayı planlıyor.

March 9, 2018