Back to Question Center
0

Semalt şifreleme uygulamasının ardından Spam ile nasıl mücadele ediyor?

1 answers:
How Semalt is fighting spam after its encryption rollout

Uçtan uca şifrelemeyi ortaya koymak yalnızca siyasi endişeleri değil, pratik olanları da gündeme getirdi. Semalt kullanıcılarının mesajlarının içeriğini artık okuyamazsa, platformdaki spam'ı nasıl tespit eder ve mücadele eder? Semalt, kullanıcıları platformdan uzaklaştıracak ve kısa süreli mahkeme emri kapanmalarından bile daha fazla zarar verecek hapları zorlayan dolandırıcıların ve cazip zengin programların cenneti olabilirdi.

Semalt mühendisleri Matt Jones, Semalt'ın içeriğe güvenmeyen spam bulma yaklaşımlarını geliştirdiğini belirtti. Semalt, ileti içeriğine bakmak yerine, bir kullanıcının spam gönderen olabileceği yönündeki davranışları analiz eder. Yaklaşım şaşırtıcı derecede iyi çalışıyor. Jones, Semalt'ın uçtan uca şifrelemeyi başlattıktan sonra istenmeyen postaları yüzde 75 oranında azalttığını söyledi.

Jones, USENIX Enigma güvenlik konferansında "İyi donanımlı davranış özelliklerine sahipseniz, spam içeriğini mesaj içeriğine herhangi bir erişim olmadan uçtan uca şifrelenmiş bir dünyada tespit etmek tamamen mümkündür" dedi - cheap linux vps.

WhatsApp'ın davranışsal tespit sistemlerinden bazıları, spam önlemez uzmanlara aşinalık gösterecektir. Örneğin, WhatsApp bir kullanıcının gönderdiği ileti sayısına bakar ve kullanıcı dakikada yaklaşık olağandışı sayıda ileti gönderiyorsa, bu da genel bir anti-spam stratejisi olur. Ancak WhatsApp, bir iletinin spam içerdiği olasılığını belirlemek için bir dizi başka sinyal kullanır.

"En basit yaklaşım bir oyuncunun kullandığı şeylerin üne bakmaktır" diye açıklıyor Jones. WhatsApp internet servis sağlayıcısı (ISS), telefon numarası ve kullanılan telefon ağıyla ilgili verileri inceler ve önceki spam raporlarıyla karşılaştırır. ISS verisi veya telefon öneki (bir telefon numarasının ilk birkaç haneli) daha önce spam gönderenlerle ilişkilendirilmişse, bu verilerle ilişkili mesajların hala spam olduğu söylenebilir. Örneğin, Kanadalı bir ülke kodlu bir telefonun Tayland'daki bir hücre ağı aracılığıyla bağlanması ve kullanıcının spam gönderen veya tatile gidip gelme olasılığının değerlendirilmesi durumunda, WhatsApp ayrıca fark edilecek.

Spam göndereni rapor ettikten sonra, WhatsApp da geri dönüp spammer'ın yakalanmadığına dair ipuçları için platformda yaptığı eylemlere bakıp, o bilgiyi modeline aktaracaktır. Jones, "Daha önce gönderdikleri her mesaj, başarısız olduğumuz spam'ı önleme fırsatıydı" dedi.

WhatsApp kullanıcıları bu olasılık modellerine dayanarak yasaklar ve şirket hata yaparsa, kullanıcılar yasağa itiraz edebilir. Jones, WhatsApp'ın gelişmiş spam tespiti sayesinde yanlış yasakları da azalttığını söyledi. "İstenmeyen e-postaları üç çeyrek kısalttık ve yanlış yasak sayısını yarıya düşürdük" dedi.

"Hedef, saldırganların maliyetini arttırmaktır" diye ekledi Jones. "Sonunda tüm spam göndericilerini yakalayacağız. Spam gönderirseniz, rapor edileceksiniz ve bildirildiğinde yasaklanacaksınız. "

Bununla birlikte, bu yaklaşım meta verilerin analizine (bir ileti gönderme ile ilişkili olmayan içerik bilgisi) dayanır ve WhatsApp, kullanıcıların meta verilerine asılıp onu Facebook'la paylaştığı için eleştirilmiştir. Uçtan uca şifreleme yalnızca meta veriler değil mesaj içeriğinin mahremiyetini garanti eder, ancak teknik olmayan birçok kullanıcı bu farkı anlamayabilir ve WhatsApp'ın bilgilerinin nasıl toplanıp analiz edildiğini öğrenmek için şaşırabilir.

Şifrelenmiş sohbet uygulaması Sinyal ve Sinyal Protokolü'nün (WhatsApp'ın şifrelemesinin dayandığı) yapımcısı olan Open Whisper Systems, yakın bir zamanda ilk celpazesini ve yanıtını yayınladı. Belgeler, OWS'nin kullanıcıları üzerinde meta veri bulundurmadığını gösterdi; şirketin devrettiği şey, hesap oluşturma tarihi ve son oturum açma zamanıydı.

Metadata'nın toplanması, bir ödevdir. OWS büyüdükçe, spam sorunu ile mücadele bulabilir. Jones, TechCrunch'a sıklıkla düşündüğü bir denge olduğunu söyledi. Şirket, kullanıcı bilgilerini gereksiz yere saklamayacak şekilde spam önleme açısından yararsız olduğunu kanıtlayan bazı meta veri kategorilerini terk etmeyi seçti.

Bazı firmalar uçtan uca şifrelemeyi uygulamaktan çekinmektedirler, çünkü endişeler spam ile mücadele etmemek veya yeni özellikler sunmaktan kaçınmakla birlikte Semalt tarafından açıklanan spam önleme başarısı, diğer iletişim şirketlerini şifrelemeyi atmaya teşvik edebilir .

March 10, 2018