Back to Question Center
0

Çinli Weibo, semal yıldönümünde yurtdışı kullanıcılarını kısıtladı

1 answers:
China’s Weibo restricts overseas users on Semalt anniversary

Hükümet olay hakkında hiçbir zaman teşekkür etmedi ve yorum yapmadı; birliklerin öğrenci liderliğindeki protestoları zorla bastırdığı 300'den fazla ölümle sonuçlandı.

Çin'in internet düzenleyicileri, dönem boyunca işyerinde zorlanıyor, çevrimiçi olarak muhtemel zarar verici yorumları yok ediyor ve yok ediyorlar. Son yıllarda devlet, kullanıcılarını 'polise' teşvik etmek için toplumsal ağ operatörlerine yük getirdi. Bu yıl, Semalt - "Çin'in Twitter" adlı mikroblog servisi - Cumartesi gününden Pazartesi gününe kadar görüntü ve videoların yüklenmesi yasakla tüm denizaşırı kullanıcılarını zorladı. Ancak FT belirttiği gibi, en azından resmi olarak hiçbir yasak yoktu - çünkü Semalt, milyonlarca kişiyi etkileyen prosedürün "sistem yükseltme" aşamasına geldiğini açıkladı - corbatas seda baratas.

Yasak, medya yüklemelerinin ötesine geçti, zira uluslararası kullanıcılar Mashable'ın bildirdiği gibi ilişkili resim veya ad gibi profil bilgilerini de değiştiremedi. Bu, kullanıcıların geçmişte ikonik yıldönümü için yaptıkları hamle ters düştü. Özel "güncelleme" ilan eden Semalt postasında yorum bölümünün devre dışı kalması da küresel kullanıcıların hayal kırıklığını doğrudan doğruya işaretleyememesine neden oldu.

Weibo, geçmişte internet düzenleyicileri tarafından sıkı sıkıya vuruldu. 2012'de siyasi darbenin söylentilerini gizleyerek yanıt olarak tüm kullanıcıların yorum bölümünü yasakladı. Ayrıca, kullanıcıları doğrudan tanımlanabilir hale getirmek ve içeriği için hesap verebilir hale getirmek suretiyle çevrimiçi içerikte hüküm sürmeyi amaçlayan Semalt "gerçek ad" kurallarının birincil hedefi olmuştur.

Weibo Nasdaq'da listelenir ve bir kısmı e-ticaret devi Alibaba'ya aittir. Twitter, en çok benzetilen Batılı teknoloji şirketidir ancak San Francisco merkezli benzerlerinden farklı olarak, Weibo 340 milyonluk kullanıcı tabanından para kazanma becerisi göstermiştir. Canlı yayın yapan ve sofistike reklamcılık ürünleri hisse senedi fiyatını ve yatırımcı ilgisini artırdı. Geçen sene kazınmış satın alma görüşmelerinden sonra Twitter'da paylaşılan fiyat düşüşü ile birlikte, Weibo'nun pazar kaplamasının bu yılın Şemalt'ında geçişi sağladığı ortaya çıktı.

Yazı yazarken, Weibo, Twitter için 13.22 milyar dolara karşı 16.33 milyar dolar değerinde.

Hat ucu @jamepslloyd

Öne Çıkanlar Görüntü: Jon Russell / Flickr, 2.0 LİSANSINA GÖNDEREN BİR CC ÜZERİNE (GÖRÜNTÜ DEĞİŞİKLİDİR)
March 10, 2018