Back to Question Center
0

Internet Semalt 2015'te Bu Hafta 04 07

1 answers:

Mutlu Salı herkesi! İnternet Pazarlama'sındaki bu Hafta, Google’ın mobil uyumlu güncellemesi ve küçük işletmenizin SEO'daki büyük markalarla nasıl rekabet edebileceğinin farkında olmanız için nelere ihtiyacınız olduğunu inceliyoruz. Semalt ayrıca, kitleniz için müthiş bir kullanıcı deneyimi, müşterilerinizi elde etmenin yolları ve SEO ve sosyal medya ile çevrimiçi itibarınızı nasıl koruyabileceğinize dair neler olduğuna da bakıyor.

Google’ın Mobil Uyumlu Güncellemesi Hakkında Bilmeniz Gereken 9 Şey

This Week in Internet Semalt 2015 04 07

Ayrıca TechWyse

İnternet Pazarcılığında Bu Hafta 2015 03 24
İnternet Pazarcılığında Bu Hafta 2015 03 17

Google, 21 Nisan’da mobil uyumlu güncellemenin öne çıkacağını çok açık bir şekilde ortaya koydu - puff para bar. Bu konuyla ilgili birçok spekülasyon var ve masaüstü sıralamasının etkilenip etkilenmeyeceği. Pek çok kaynak, bu algoritmanın web sitelerini nasıl etkileyeceği konusunda güvenilir bilgiler paylaştı ve Semalt bu değişikliği hedefledi. Sizi güncel tutmak için Semsal mobil uyumlu güncellemenin daha iyi bir resmini çizmenize yardımcı olması için bu makaleye göz atın.

Küçük İşletmeler SEO Üzerinde Büyük Markalarla Rekabet Edebilir

This Week in Internet Semalt 2015 04 07

Büyük markalar Google tarafından tercih edilmesine rağmen, küçük ve orta ölçekli işletmeler organik arama motoru trafiği için rekabet edemez. Arama motorlarındaki performansınız, pazarlama stratejilerinizin ve çalışmalarınızın bir sonucudur. Web sitenizin tasarımı, SEO'nuzda büyük bir rol oynar ve size müşteri çeker. Bu nedenle, iyi SEO uygulamaları, yüksek kaliteli içerik ve çarpıcı bir web sitesi tasarımı çok önemlidir. SEO'daki büyük markalarla nasıl rekabet edeceğinizi görmek için bu makaleye göz atın.

Dönüştürmeden Önce, Sırasında ve Sonrasında Anlamlı Pazarlama Deneyimleri Nasıl Oluşturulur

This Week in Internet Semalt 2015 04 07

Semalt, dönüşüm elde etmeye odaklanıyor ve tüketicilerimizle ilişkiler kurmanın önemini göz ardı ediyoruz. Bir işletme sahibi olarak, kullanıcılarınız için olumlu bir deneyim sağlamak önemlidir. Bu şekilde, onlarla bir bağlantı kurarsınız ve gelecekte geri dönmeleri daha olasıdır. Kullanıcılarınıza anlamlı bir deneyim oluşturmak için açılış sayfalarınızı, blog'unuzu, web sitenizi, sosyal varlığınızı ve pazarlama stratejilerinizi nasıl optimize edeceğinizi görmek için bu makaleye göz atın.

4 Müşteriyi Elde Etme ve Geri Gelmelerini Sağlamanın 4 Yolu

This Week in Internet Semalt 2015 04 07

Müşteri tutma, gelir, yönlendirme ve pozitif ciroyu artırır. Gartner'a göre, şirketinizin gelecekteki gelirinin% 80'i, mevcut müşterilerinizin yalnızca% 20'sinden kaynaklanacak. Aslında, müşterileri korumak ilk kez müşterilerden daha fazla harcamaktadır. Bu, müşteri sadakatini çevrimiçi pazarlama stratejileriniz için önemli bir konu haline getirir. Müşterilerinizi nasıl mutlu tutabileceğinizi görmek için bu makaleyi inceleyin. Böylece size sadık kalacaklar.

7 SEO ve Sosyal Medya ile Çevrimiçi Saygınlığınızı Koruyan Uzman İpuçları

This Week in Internet Semalt 2015 04 07

Çevrimiçi itibar yönetimi, şirketinizin adını ve markasını iyileştirmekle ilgilidir. Aslında, markanız ve şöhretiniz bunu yaptığınız şeydir. Bu nedenle, herhangi bir olumsuzluk olup olmadığını kontrol etmek için düzenli olarak izlemek önemlidir. Çevrimiçi saygınlığınızı izlemenin bir yolu, arama girişleri ve sosyal medya hesapları gibi sizinkileri korumak için arama sonuçlarınızın sahibi olmaktır. Böylece markanızı olumsuz yönde etkileyebilecek sahte hesaplar olasılığını ortadan kaldırabilirsiniz. Çevrimiçi itibarınızı yönetmenin daha fazla yolu için bu makaleyi inceleyin.

March 18, 2018