Back to Question Center
0

Semalt Uzmanı, Kötü Amaçlı Yazılımdan Kaynaklanan Riski Azaltmaya Yönelik Yöntemleri Açıklar

1 answers:

İnternetin herhangi bir bilginin becerikli bir yeri olarak gösterdiği en büyük güce rağmen, çevrimiçi etkinliklerle ilgili birçok risk bulunmaktadır. Bilgisayar korsanları ve dolandırıcılar, masum kullanıcıları manipüle etmek için e-postalar, mesajlar ve açılır pencere reklamları gibi çevrimiçi öğeleri kullanıyor. Kötü amaçlı yazılımların, virüslerin ve Truva atlarının yayılması, kimlik hırsızlığı, belgelerin imhası ve özel bilgilerin görülmesi için kullanılan bilgisayar bilgisine erişmek için çevrimiçi sanatçılar tarafından kullanılan en zararlı stratejilerden biridir.

Semalt'ın Kıdemli Satış Müdürü Ryan Johnson, sizi enfekte bilgisayarların en yaygın malware bulguları ve bunlardan kaçınma stratejileri ile dolaşmanızı sağlar.

yazılım

Kötü amaçlı yazılımlar (zararlı yazılımlar) internet tarayıcısında istenmeyen reklamlar gösteren yazılımlardır. Bir bilgisayar sistemini, bir kuruluşun hassas bilgilerini açığa vurmak veya müşteri fonlarını zimmetine geçirmek, sistemleri ele geçirmek ve fidye talep etmek veya gizli bilgileri açığa vurmak için bulaşabilirler. Dört biçimde bulunurlar: virüsler, solucanlar, truva atları, casus yazılımlar.

1. Virüsler:

Bu zararlı yazılım kendilerini programlara yerleştirir, çoğaltır, yayar ve veri yok etme gibi kötü niyetli faaliyetleri gerçekleştirir.

2. Solucanlar:

Solucanlar kendilerini programlara bağlamaz, ancak ağlar üzerinden tarar, saldırır ve savunmasız makineleri tarar.

3. Truva atları:

Trojan kötü niyetli bir yazılımdır ya da bilgisayar sistemine yerleştirilene kadar faydalı görünen bir veri dosyasıdır..Kurbanın dosyalarını veya tüm sabit sürücüyü şifreleyebilir, bilgilere erişimi engelleyebilir ve fidye isteyebilirler. Çoğu Trojans, e-postalara dosya ekleri yoluyla yayılır.

4. Casus yazılım:

Casus yazılım, bir bilgisayarın faaliyetlerini izleyen ve bilgileri kullanıcı dışındakilerce üçüncü bir tarafa gönderen bir zararlı yazılımdır. Çalınan veriler, kullanıcı adına yerleştirmeyi, hırsızlığı ve diğer yasadışı faaliyetleri kolaylaştırabilir.

Bilgisayarı Nasıl Gerçekleştirir Kötü Amaçlı Yazılım Etkilenir

Sistem kendini bulana kadar bulaştırdığını bilmek güçtür. Bir bilgisayar yavaş işleme tabi tutulabilir, ancak bu, virüslerin, solucanların ve trojanların yanı sıra birçok nedenden kaynaklanıyor olabilir. Enfeksiyondan sonra, kötü amaçlı yazılım bir mesaj görüntüleyebilir, bozuk dosyalar gösterebilir veya fon çalmak gibi zararlarla kendini gösterebilir. Hasar bittikten sonra, önleme, trojan, virüs ve solucanlar için en iyi çözümdür.

Malware Önleme

 • Ekleri yanıtlamadan ya da açmadan önce e-postaların göndericilerini tespit edin ve şüpheli adresleri iptal edin.
 • Web sitesinde veya e-posta eklerinde şüpheli bağlantıları tıklamayın.
 • Şüpheli e-posta adresinin doğruluğunu telefonla kontrol edin veya silin.
 • Personele yakın insanları solucanlar, virüsler ve Truva atlarının tehlikeleri konusunda düzenli olarak eğitin.
 • Kötü e-postaları spam etmek ve güvenlik ayarlarını en üst düzeye getirmek için antivirüs ve filtre yazılımını kullanın.
 • Bilgisayar sistemini daima güncel tutun. Önerilen otomatik güncellemeden yararlanın.
 • Sistemdeki eksik önemli yazılım yamalarını en kısa sürede kullanın ve otomatik güncellemeleri etkinleştirin.
 • Bazı virüsler kendilerini makro gibi gizlediğinden Microsoft Office makrolarını devre dışı bırakın. Makro, kötü amaçlı yazılım olmadığından emin olmak için internete danışın.
 • Güvenilir satıcılardan gelen yazılımları yalnızca güvenilmez kaynaklar virüs, solucan ve Truva atı içerebileceğinden yükleyin.
 • Windows XP gibi eski sistemlere karşı savunmasız olduğu için, kullanılan işletim sisteminin güncellendiğinden emin olun.
 • Düzenli veri yedekleme yapın ve sigorta poliçelerini çalıştırın.

Solucanlar, Truva atı, virüsler ve diğer kötü amaçlı yazılımları önlemenin en iyi yolu uyarı ve önleyici tedbirlerin alınmasıdır Source .

November 23, 2017