Back to Question Center
0

Semalt Virüslerden ve Kötü Amaçlı Yazılımlardan Kaçınmak İçin Bazı İpuçları Vermekte

1 answers:

Zararlı yazılım, bilgisayarın ve kullanıcının operasyonlarını olumsuz yönde etkileyen kötü amaçlı yazılımları ifade eder. Örneğin, casus yazılım, virüs, Truva ve solucanlar gibi çeşitli kategorilerdeki kötü amaçlı yazılımlar vardır.

Semalt Müşteri Başarı Yöneticisi Michael Brown, kullanıcıların bilgisayarlarını kötü amaçlı yazılım saldırılarından korumak için uygulayabilecekleri aşağıdaki stratejileri hazırladı.

Kötü Amaçlı Yazılımların Bilgisayarları Nasıl Etkisi

  • Bir saldırgan, zararlı yazılımları yaymak için interneti kullanır. Uzak kullanıcı erişimini sağlamak için yazılım güvenlik açıklarını kullanır.
  • Kötü amaçlı yazılımlar virüslü e-posta ekleri yoluyla da yayılır.
  • Bazı web sitelerinde İnternette gezinirken otomatik olarak yüklenen kötü amaçlı yazılımlar bulunur.
  • Bazı kötü amaçlı yazılım programları CD'lerde ve yazılımlarda gizlidir. CD ya da yazılım yükleme işlemi sırasında bilgisayara bulaşırlar.
  • Zararlı yazılım, enfekte disket ve USB anahtarları kullanılarak da yayılabilir.
  • Bazı kötü amaçlı yazılım programları bilgisayara bulaştırıyor. Bundan sonra, kötü amaçlı yazılım e-postaya, web sitelerine ve sosyal ağlara saldırmak için internet üzerinden yayılır.

Sınırlı Hesaplar

Evde bir bilgisayarı paylaşan insanlar sınırlı hesapları kullanmalıdır. Sınırlı bir hesap, internete göz atarken yetkisiz yazılım yükleyemez. Yönetim için bir hesap olmalıdır. Ancak, diğer kullanıcı hesapları sınırlı olmalıdır.

Donanım Yönlendiriciyi Kullanma

Donanım yönlendirici, internet bağlantısı aracılığıyla uzaktan malware saldırılarını önler..Yönlendirici, internet servis sağlayıcıları tarafından sağlanan kablo modem ile bilgisayar arasında bulunur. Yönlendiricileri satan şirketler arasında Netgear ve Linksys bulunmaktadır. Donanım yönlendirici, birkaç bilgisayarın İnternet bağlantısını paylaşmasını sağlar. Yönlendiricilerin, bilgisayarın dışındaki ve güvensiz İnternet kaynaklarını algılamasını önleyen bir güvenlik duvarı bulunur.

Yazılımı Güncelleme

Bilgisayar programlarının kötü amaçlı saldırı riskini artıran hata veya kusurları vardır. Diğer programların saldırganların bilgisayara erişmek için kullanabilecekleri açıkları vardır. Yazılım üreticileri, istismarları ve böcek zorluklarını hedeflemeyi amaçlayan güncellemeler üretmektedir. Bu nedenle, kullanıcılar için en son yazılım güncellemelerini yüklemek önemlidir. Windows ve Firefox gibi yazılım kullanıcıları mevcut güncellemeler hakkında düzenli olarak bilgilendirir.

Korsan Yazılım Yoksay

Korsan yazılım, yazılım üreticisinin izni veya yetkisi olmaksızın kullanılır. Microsoft, "Windows Orijinal Ürün Avantajı" platformu aracılığıyla korsan yazılım kullanmamalarını öneriyor. Windows geçerli lisans anahtarını kullanarak yazılımın geçerliliğini kontrol eder. Yazılımın kurulumu isteğe bağlıdır. Ancak, yazılımı olmayan bilgisayarlar Microsoft'un sunucularından önemli güvenlik güncelleştirmelerini alamaz. Yetersiz güvenlik güncelleştirmeleri, bilgisayarı kötü amaçlı yazılım saldırılarına karşı savunmasız bırakır.

Tuhaf Ekler ve Programlara Dikkat Edin

Bir kullanıcı garip ekleri açtığında kötü amaçlı yazılım saldırısı meydana gelebilir. Beklenmedik görüntü ve belgeleri içeren garip e-posta eklerini silmeniz önerilir. Şüpheli yazılım yüklemelerinden de kaçınılmalıdır. Bazı korsan yazılım, indirme veya yükleme işlemi sırasında bilgisayarı Trojan ve virüsle bulaştırmaktadır. Kullanıcı, güvenli yasal sitelerden programları indirmelidir.

Güçlü Parolaları Seçme

Kötü amaçlı yazılımlar ve saldırganlar, bilinen veya öngörülebilir kolay şifreleri olan bilgisayarlara ve İnternet hesaplarına erişebilir. Kullanıcılar, yetkisiz kişiler veya programlar tarafından tahmin edilemeyen şifreler geliştirmelidir. Kullanıcılar ayrıca, çeşitli bilgisayar hesaplarına veya programlarına erişmek için bir şifre kullanmaktan caydılar. Eğer saldırganlar veya zararlı yazılımlar bir bilgisayar programına bir şifre kullanarak başarıyla erişirse, aynı şifre bilgilerini kullanarak diğer önemli yazılıma erişmeye çalışacaktır Source .

November 23, 2017